четвер, 19 травня 2022 00:55

Україна перемогла на Євробаченні

Український етнореп-гурт "Калуш Оркестра" переміг на 66-му Євробаченні. Отримали 631 бал: 192 від журі та рекордні 439 від глядачів. Це — другий результат за кількістю балів за всю історію пісенного конкурсу.

Фінал Євробачення відбувся 14 травня в італійському міс­ті Турин. Тамтешні журналісти назвали підсумки голосування історичною перемогою і колективним ляпасом Путіну від євро­пейських народів.

Гурт "Калуш Оркестра" заснував співак 28-річний Олег Псюк з Івано-Франківщини. За три роки випустили понад 30 пісень і дебютний альбом "Хотінь". Серед хітів — "Не маринуй", "Гори", "Зорі", "Не забуду", "Додому", а також спільні роботи з "Океаном Ельзи", Альоною Альоною, Христиною Соловій, Джеррі Гейл. Змішують стиль хіп­хоп із фольклорними елементами та народними інструментами.

На Євробаченні "Калуш Оркестра" виступали з компози­цією "Стефанія", натхненою народними колисковими. У назві — ім'я матері лідера колективу, яка живе в Калуші та працює продавщицею.

Автор: GettyImages
  Український гурт ”Калуш Оркестра” виступає на Євробаченні в італійському місті Турин 14 травня. Україна — єдина країна, яка у XXI столітті тричі перемагала в цьому пісенному конкурсі. Уперше 2004 року — Руслана з піснею ”Дикі танці”, вдруге 2016-го — Джамала з композицією ”1944”
Український гурт ”Калуш Оркестра” виступає на Євробаченні в італійському місті Турин 14 травня. Україна — єдина країна, яка у XXI столітті тричі перемагала в цьому пісенному конкурсі. Уперше 2004 року — Руслана з піснею ”Дикі танці”, вдруге 2016-го — Джамала з композицією ”1944”

"Стефанія мамо, мамо Стефанія,

Розквітає поле, а вона сивіє,

Заспівай мені, мамо, колискову,

Хочу ще почути твоє рідне слово", — йдеться у приспіві.

Після повномасштабного російського вторгнення "Стефанію" в соцмережах почали називати одним із символів боротьби за свободу.

— Спочатку пісню присвятив мамі, але під час війни змінився сенс, — каже Олег Псюк. — Багато людей сумують за матерями чи сприймають Україну як матір. Твір став близьким для слухачів і зараз — у серцях українців. Я також більше ототожнюю Стефанію з батьківщиною взагалі.

Євробачення — це представлення країни, особливо важливе в умовах війни. А також крутий майданчик для поширення нашої культури.

Попри ризик дискваліфікації, наприкінці виступу Олег Псюк закликав Європу допомогти Маріуполю та захисникам заводу "Азовсталь". На конкурсі заборонені політичні висловлювання, але організатори сприйняли заяву як гуманітарну. Після цього пошук в інтернеті за запитом "Азовсталь" зріс у кілька разів. Також користувачі почали цікавитися словом "Маріуполь".

— Люди за кордоном не розуміють, яку велику біду переживає Україна, — каже Псюк журналістам після конкурсу. — Заявити про блокаду українських воїнів на заводі "Азовсталь" було для мене важливіше, ніж дискваліфікація. Я собі не пробачив би, якби втратив такий шанс, тому що вважав це обов'язком. Сподіваюся, хоч хтось із 200 мільйонів глядачів взяв до уваги мої слова. Інформаційний розголос може допомогти врятувати наших людей.

Наступного дня після перемоги "Калуш" виклав в інтернеті кліп на "Стефанію". Знімали на руїнах звільнених від російських загарбників міст Буча, Гостомель, Бородянка й Ірпінь на Київщині. Показує жінок-військових, які евакуюють дітей від війни, а самі вирушають захищати батьківщину.

Колектив готує нові пісні, зокрема на антивоєнну тематику й англійською мовою. Планують благодійні концерти за кордоном на підтримку України. Також виставлять на аукціон статуетку переможців Євробачення для збору коштів на допомогу Збройним силам України.

— Євробачення — специфічний конкурс, який дивляться не ті люди, що купують альбоми. Тож це слабкий інструмент для просування музики, зазвичай не породжує зірок. Але класний майданчик для просування теми України, яка зникає зі стрічки новин і соцмереж європейців, — говорить медіаексперт Олексій Ковжун, 56 років. — "Калуш" запалили сцену та привернули додаткову увагу світу до нашої ситуації. Їхня суміш сучасних трендів і традиційного, навіть архаїчного українського мелосу — фантастична формула успіху і грамотний підхід до створення хіта. Західний споживач отримав знайому форму, але з іншим, екзотичним для нього наповненням. І це класичний підхід у попмузиці — те саме, але інше.

Автор: YOUTUBE.COM
  Учасник гурту ”Калуш” Тимофій Музичук у кліпі на пісню ”Стефанія” грає на традиційному духовому інструменті тилинці біля розбомбленого російськими окупантами житлового будинку в Ірпені Київської області. Відео зняли у квітні та презентували наступного дня після перемоги на Євробаченні. За добу набрало понад шість мільйонів переглядів на ютюбі.
Учасник гурту ”Калуш” Тимофій Музичук у кліпі на пісню ”Стефанія” грає на традиційному духовому інструменті тилинці біля розбомбленого російськими окупантами житлового будинку в Ірпені Київської області. Відео зняли у квітні та презентували наступного дня після перемоги на Євробаченні. За добу набрало понад шість мільйонів переглядів на ютюбі.

Голосування на Євробаченні — часто більше рішення політичних симпатій, ніж музичних вподобань. Неможливо відокремити оцінку пісні від підтримки країни. Скільки б нам не говорили, що мистецтво поза політикою, це все політика. Особливо, коли йдеться про масову музику. Але "Стефанія" — класна робота, об'єктивно краща, ніж у конкурентів. Тож глядачі підтримували Україну із задоволенням. Якість пісні була бонусом для тих людей, які голосували за нас, бо співчувають нашій трагедії і відчувають спорідненість із нашою боротьбою.

До нас за рік приїдуть європейці на 67-ме Євробачення. Маємо швидко повбивати москалів і навести лад, щоб підготуватися. Проводити треба у звільнених Маріуполі чи Севастополі, або в Ірпені, причому саме в його руїнах.

— Коли в Україні йде війна, важлива будь-яка перемога, — каже продюсер і телеведучий 60-річний Ігор Кондратюк. — Ніщо так не підіймає настрій людей, як просування ЗСУ вперед, вибивання рашистів із наших територій та успіх українців за кордоном. Тріумф на Євробаченні мінімум на тиждень забезпечить підйом духу і цивільних, і військових, які захищають нашу країну на передовій.

Результат конкурсу став підтвердженням того, що Європа з нами. І не просто умовний Захід, а жителі різних країн, які віддали голоси за український гурт. Кожен європеєць із мізками хоче допомогти українцям. "Калушу" в даному випадку пощастило. Їхня перемога — очікувана, не могло бути інакше. Не всі зрозуміли слова, які говорив у своєму речитативі фронтмен, але приспів "Стефанія мамо" співає вся Європа. І вся Європа підтвердила, що це конкурс, на якому не можна обійтися без політики.

Важливо, що й організатори не стали в позу й адекватно відреагували на звернення зі сцени про порятунок Маріуполя та його захисників. Зрозуміли, що не можуть бути поза політикою, коли на континенті йде велика війна всіх країн проти Росії.

Символізм полягає в тому, що навіть відверті скептики в Україні — від керівництва до жителів — хто не розумів, чи підтримує нас Європа, отримали однозначну відповідь. Перемога доводить, що це не шольци й макрони зроблять так, як їм треба. Домогосподарки показали, що буде зроблено так, як потрібно європейському загалу, а саме, щоб Європа підтримувала Україну. Слава "Калушу" та європейцям, які зробили правильний вибір.

Україна — єдина країна, яка у XXI столітті тричі перемагала на Євробаченні. Уперше 2004 року — Руслана з піснею "Дикі танці", вдруге 2016-го — Джамала з композицією "1944". "Стефанія" — перша повністю україномовна пісня-переможець змагання.

25 учасників боролися у фіналі Євробачення-2022. Друге місце посіла Велика Британія, а третє — Іспанія. На останній сходинці — представник Німеччини Малік Гарріс, який мав нуль балів від журі та глядачів. Виступав із гітарою з написом "Мир" на тлі синьо-жовтого прапора. За словами німецьких журналістів, цьогорічний фінал був найбільш політичним за всю історію конкурсу. А європейські глядачі хотіли, щоб Україна здобула перемогу — хай навіть музичну.

"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"

Зараз ви читаєте новину «Україна перемогла на Євробаченні». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути