Російську кінопремію "Ніка" здобув фільм "Хайтарма" про депортацію кримських татар. Картина київського режисера 41-річного Ахтема Сеїтаблаєва перемогла в номінації "Найкращий фільм СНД і Балтії". Кінокритики називають премію "російським Оскаром". Гран-прі дісталося стрічці "Географ глобус пропив" Олександра Велединського. Робота обійшла "Сталінград" Федора Бондарчука.
— Постсоветское пространство переплетено теснейшими узами. Некоторые утверждают, что СНГ создано для развода. Но пока еще живы те, кто помнит ощущение прошлого дружества в этой большой стране, все будет сохраняться, что бы ни происходило в политике и экономике, — каже представник російського президента 65-річний Михайло Швидкой. 27-ма церемонія нагородження кінопремії відбулася 1 квітня в Московському театрі оперети. Президент академії 76-річний режисер Андрій Кончаловський підтримує Україну й виступає проти захоплення Путіним Криму.
— Спасибо нашей съемочной группе, в которой было всего четыре крымских татарина. Остальные — русские, украинцы, армяне, греки, болгары, евреи. Кино — это территория созидания. Пускай у нас всех в жизни будет возвращение к мирному небу, к теплому морю и к добрым соседям, — каже зі сцени режисер Ахтем Сеїтаблаєв.
Хайтарма — це кримськотатарський танець і означає "повернення". Стрічка розповідає про депортацію 185 тисяч кримських татар 1944 року. За наказом Сталіна їх вивезли до країн Середньої Азії. Кожен четвертий загинув у дорозі. 18 травня виповниться 70 років від дня трагедії.
— На премії потрапили в коло спілкування, де всі доброзичливо до нас ставились. Це рідні по духу люди. Серед них були ті, хто бачив стрічку на закритих показах торік у Москві. Атмосфера "Ніки" була пронизана розумінням ситуації в Криму. Кіно — не територія політики. Але практично всі, хто виходив на сцену, не в прямому сенсі, але висловлювали співпереживання, — розповідає режисер, повернувшись до Києва.
— Тема депортацій — це спільна історія. Трагедія спіткала 49 народів Радянського Союзу. Вона не оминула ні українців, ні росіян, чеченців чи німців із Поволжя. Хто має вуха, почує правду. Якщо людина не пам'ятає минулого й не засвоює з нього уроків, то приречена зустрітися з ним у майбутньому.
У стрічці знялися близько півтори тисячі кримських татар. Серед них багато літніх людей, які пережили депортацію у дитинстві.
— У всіх тривога. Не знаю, як можна вирішити ситуацію з Кримом і як людям жити у таких обставинах. Це стосується не лише кримських татар. На півострові мешкають 450 тисяч етнічних українців та багато російськомовних, які хочуть жити в Україні. Місяць тому жінки й діти з двох знайомих кримськотатарських родин переїхали до Києва. Але за тиждень повернулися в Крим. Більшість залишаються там, бо в кримських татар нема іншої землі.
Торік фільм отримав прокатне посвідчення в Росії, але стрічку ще не показували в кінотеатрах. Продюсери картини припускають, що завдяки премії її невдовзі візьмуть у російський прокат. Телеканал "1+1" планує показати "Хайтарму" 18 травня.
Коментарі