"Міністерство культури розпочинає формування "Білого списку" діячів культури, митців, художників різних країн, які сказали однозначне "так" територіально цілісній, суверенній та демократичній Україні, і відповіли "ні" агресії, окупації та анексії. Створення "Білого списку" — це знак подяки й поваги до тих громадян іноземних держав, які не побоялися стати на бік правди, справедливості й людського сумління", — пише сайт Міністерства культури України.
До першої редакції "Білого списку" потрапили 34 митці. Серед них російські — музикант Андрій Макаревич, акторка Лія Ахеджакова, письменник Борис Акунін, лідер музичного гурту "ДДТ" Юрій Шевчук, письменник-сатирик Михайло Жванецький. А також американські актори Тім Рот, Джордж Клуні й Арнольд Шварценеґґер тощо.
— Хочу сказати вам, всім на Майдані в Києві і по всій Україні: коли ви дивитеся на Захід, знайте, що ми відповідаємо вам поглядом, сповненим величезного захоплення, — говорив 54-річний Джордж Клуні в грудні 2013-го, в розпал Революції гідності. — Бажаємо вам тієї влади, яку хочете ви. І ми бажаємо вам сили боротися за це.
— Я бував у своєму житті в "чорних списках", в "білих" ніколи не був, — каже актор Сергій Юрський, 80 років. — Чи збираюся я їхати зараз в Україну? Ні, не збираюся. Список я не читав і абсолютно нічого не розумію — що, як, чому і що я такого сказав. Не знаю, що й думати. З другого боку, це ж не я себе включив.
— Важко коментувати рішення, яке не ти приймав, — розповідає музикант Андрій Макаревич, 61 рік. — Скажу одне: найважливіше для будь-якого артиста — реакція публіки. І в українських, і в російських залах у нас на концертах давно не буває вільних місць. Повна зала скандує або "спасибо", або "дякуємо", або "сенк ю". Це і є двигун, який змушує будь-яку творчу людину рухатися далі. Дивишся зі сцени і розумієш, що все недарма. Це і є найважливіше. А взагалі перебувати в одному списку з такими людьми я вважаю для себе великою честю.
— Поки що не відомо, як вплине внесення російських артистів у "Білий список" друзів України на їхню кар'єру в РФ. Я принаймні повинен зрозуміти, що це означає. Які будуть наслідки, — каже сатирик Михайло Жванецький, 81 рік. — Я весь час роблю свою справу, а мене так чи інакше втягують у політику. Це звичайно провокує. Не турбуйте мене. Моя публіка, концерти — у мене ж переважно вся робота в Росії. Я повинен все це обміркувати.
— Дурні списки складають дурні люди, нічого не вдієш, — прокоментував потрапляння в "Білий список" російський актор Олег Басилашвілі, 80 років. — Я по батькові грузин, по мамі — росіянин. Грузія — моя друга батьківщина. Своєю третьою батьківщиною вважаю Україну.
Коментарі