Пʼятниця, 25 липня 2008 17:36

Михайло Мандзюк великих українців малює на тарелях

Учитель малювання 65-річний Михайло Мандзюк із райцентру Отинія Івано-Франківської області розписує фарфорові тарелі. Із дружиною возить вироби на продаж по ярмарках.

— 1989 року їздили з жінкою до Франції, — розповідає Михайло Мандзюк. — А там у кожній хаті на стінах тримають тарелі. Побували на заводі, де розписують фарфор. А через рік виграв конкурс "Чи знаєте ви Німеччину?" На німецькому заводі Мейсен, де виготовляють сервізи для королеви Англії, побачив, що це не така вже й складна технологія. Почав розписувати вдома. Спершу для себе — на кухонних тарілках малював овочі та фрукти. Випалювати возив на фарфоровий завод до Коростеня на Житомирщині. А потім купив собі піч.

Чоловік розкладає тарелі на торговому столику в Рахові на Закарпатті.

— Фарфор купую на заводах, — веде далі. — Найкращий український, але часто доводиться брати китайський у перекупників.

Каже, що в Україні небагато людей розписують фарфор.

— Фарби та позолота — дорогі. Везуть їх мені з Росії та Німеччини. Дорога й техніка. Спершу малюнок роблю на комп"ютері, потім переношу його на плівку, а з неї на фарфор. Тоді покриваю лаком. І кладу тарілки у спеціальну піч. Від того, скільки випалюю, залежить відтінок розпису. Добре випалена тарілка може прослужити 100 років.

Таріль коштує 25–35 грн.

— Буває, розписую вручну, без комп"ютера. Такі дорожчі — від 35 до 55 гривень, — додає. — Багато тарілок у мене купують салони. Дають стопроцентну націнку, та люди й так беруть.

Часто замовляють Мандзюкові пейзажі Карпат.

— Жінка іноді питає, навіщо так багато розписав, хто це купить. Але я завжди всі тарелі розпродую, — хвалиться. — Буває, покупці просять: намалюйте на фарфорі мене. Тоді беру фото й малюю з нього. Маю роботи з великими людьми. От із Тарасом Шевченком, — дістає тарелі, — з Лесею Українкою, Іваном Франком, Симоном Петлюрою, Романом Шухевичем, Степаном Бандерою.

Михайло Мандзюк їздить на прощі до монастирів. Там продає тарелі з розписом на релігійну тематику.

— Їх завжди добре купують, бо в нас люди побожні, — каже.

Чимало тарелів Мандзюка повезли до Італії, Канади, Португалії та Німеччини.

На релігійну тематику добре купують, бо в нас люди побожні

— Наші люди туди на заробітки їздять, то й беруть із собою. Особливо тарілки із зображенням Матері Божої, — додає. — Якось німець у Львові купив у мене сотню тарілок за раз.

За 20 років Михайло Мандзюк розписав майже 2 тис. тарелів.

Зараз ви читаєте новину «Михайло Мандзюк великих українців малює на тарелях». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода