За тиждень після святкування 51-річчя 21 червня 1941-го зникає третій син Івана Франка — Петро. Зі Львова в бік Києва його вивезли агенти НКВС. Є кілька версій загибелі. Найімовірніше, за вказівкою Микити Хрущова, Петра розстріляли. Він — головний герой фільму "Інший Франко" режисера Ігоря Висневського.
— Це історія одного дня з життя Петра Франка, — розповідає промо-продюсерка Катерина Городнича, 39 років. — Може стати останнім, тому все минуле перед очима проходить. Проводить час із сім'єю в родинному маєтку та згадує етапні моменти.
Ім'я батька Петрові як допомагало, так і перешкоджало. Завадило стати повноцінною історичною особистістю, яка звучала б сама по собі.
Про наймолодшого сина Каменяра відомо небагато. Проте його біографія — це авантюрний роман із пригодами, загадками й таємницями. Є чимало питань, на які ми намагалися знайти відповіді чи зробити свою версію.
Спочатку Петро Франко працював фізруком у львівській гімназії. 1911-го став одним з ініціаторів створення скаутської організації "Пласт". У Першій світовій був сотником легіону січових стрільців. Також він — один із тих, хто започаткував українську військову авіацію. 1918-го став першим командиром літунського відділу Галицької армії. Брав участь у змаганнях за незалежність України.
Потім у житті Петра були наука, публіцистика і викладання. Усе розмірено та спокійно. Але в голодні 1930-ті в Харкові робив досліди в харчовій промисловості, вивчав перероблення молока — і це практично шпигунська історія. Тим паче, він мав на той час громадянство Польщі. Та водночас, із приходом у Львів радянської влади, 1940-го стає депутатом Верховної Ради УРСР. Гине Франко в перші дні німецько-радянської війни за загадкових обставин.
Головного героя в різні проміжки часу зіграли 43-річний В'ячеслав Довженко і Роман Куліш, 30 років.
— Другий персонаж — друг і суперник протягом усього життя Андрій Грищук — один із небагатьох вигаданих образів, — продовжує Городнича. — Його втілили 47-річний Ахтем Сеїтаблаєв і Андрій Федінчик, 35 років.
Молодшу доньку Франка Асю зіграла зірка серіалу "Школа" 20-річна Ірина Кудашова. Має мільйон підписників у соцмережі інстаграм. Це бонус. Розуміємо, що наше кіно більше для дорослих, зацікавлених історією та пригодами. А так додатково привертаємо увагу підлітків.
Під час роботи над сценарієм творці стрічки консультувалися з онуками Петра Франка — Галущаками і родиною Тихолозів, які опікуються будинком Франка у Львові. А на знімальному майданчику — із пластунами. Фільм знімали влітку 2019-го у Львові та Києві.
— Прочитав сценарій, і почав вивчати біографію мого персонажа, — каже виконавець ролі молодого Франка Роман Куліш. — У фільмі відтворені події і наприкінці життя, і років молодості. Наприклад, коли Петро був керівником авіаційного полку. 1919-го під час повітряної розвідки його збили поляки. Потрапив у полон — у концентраційний табір в околицях Кракова. Але втік звідти, обмінявши у вартового польський військовий однострій на золотий перстень. У стрічці це — сімейна реліквія, яку ще Яків Франко подарував сину Іванові на повноліття. Кілька разів перстень рятує життя героєві.
Це картина не просто про страждання українського інтелігента. А про особистість, яка багато чого досягла. Намагалися показати справжнього Петра Франка. Зробити живу історію, в якій і хороша людина інколи поводиться по-різному, як і всі ми.
Бюджет біографічної драми "Інший Франко" — 30 млн грн. Прокат заплановано на осінь.
Коментарі