5 квітня у столичному "Мистецькому арсеналі" відкрили виставку "Космічна Одіссея". Її приурочили до 50-річчя першого польоту людини в космос. Показують роботи 130 українських і 10 іноземних художників.
За годину до відкриття четверо хлопців монтують скульптуру російського художника 49-річного Олега Кулика "Космонавт". Оранжева фігура висить під стелею. Один із працівників розмотує 100-метрову пуповину-шланг.
— Цю роботу зробив 2003-го, — художник говорить російською. Мовляв, українською виходить дуже смішно. — Космонавт одягнений у костюм, який носив радянський льотчик Володимир Джанібеков. Засушену людську голову взяли в анатомічному музеї. Розмочили її в розсолі з медом. Потім покрили тонким шаром воску. На лобі шкіра трохи розійшлася, тому наклали шов. Робота подобається всім, хто не був у космосі. Вони тішаться спогляданням космонавта, який ніколи не злетить.
— Лягай, бо вже злітає, — київський скульптор Олег Пінчук, 50 років, тягне відвідувачку виставки до своєї інсталяції "Реді-мейд". Це двоспальне ліжко.
— Треба міцно заплющити очі й уявити, що летиш у відкритий космос. Політ триватиме 8 хвилин, ніякої шкоди здоров'ю не завдасть. Для інсталяції використав готове ліжко. Зараз серед європейських художників дуже модно застосовувати у творчості готові об'єкти. Учився цього мистецтва в Швейцарії. Після виставки ліжко відвезу в магазин.
Письменник 62-річний Богдан Жолдак розхвалює роботу Євгена Матвєєва "Перша людина на Марсі". На полотні намальований бандурист у костюмі космонавта. Він сидить на лаві посеред марсіанських кратерів. Поряд лежать гарбуз і сумка з фотографіями. За спиною бандуриста прапор України.
— Біля цієї роботи фотографуються найбільше людей, — зауважує Богдан Олексійович. — Картина пророча. Можновладці забирають у нас землю. Скоро матимемо лише марсіанську поверхню і бандуру.
Київському мистецтвознавцю 52-річному Олексієві Титаренку виставка не сподобалася:
— Тема космосу потребує грандіозних проектів, а тут домінують маленькі людські роботи. Сподобався хіба що 25-метровий тунель Олексія Сая. Усередині відчував себе, наче у фантастичному фільмі "Соляріс" режисера Андрія Тарковського.
На вулиці біля входу стоїть велика срібляста куля. Це космічний корабель "Восход-2", наданий Євпаторійським космічним музеєм.
— Хотіли зробити його центральним експонатом, та він не проліз у двері, — говорить директорка "Мистецького арсеналу" 37-річна Наталія Заболотна. — Треба було зробити їх ширшими.
Виставка триватиме до 28 квітня. Квитки коштують 40 грн.
Коментарі