четвер, 30 грудня 2021 05:35

Діти вже не розуміють нічого про Радянський Союз

"Книгою року Бі-Бі-Сі" став роман "Хто ти такий?" 36-річного Артема Чеха.

Дія відбувається в Черкасах 1990-х. Другом школяра Тимофія стає новий співмешканець баби Фелікс — колишній контррозвідник, ветеран Афганістану з посттравматичним синдромом, за сюжетом.

Артем Чех народився в Черкасах у сім'ї автомеханіка й викладачки. Здобув ступінь бакалавра соціології у столичній академії керівних кадрів культури і мистецтв, за фахом не працював. 2007-го дебютував у літературі. У 2015–2016 роках служив у 59-й мотопіхотній бригаді Збройних сил України старшим стрільцем і навідником БТР. 10 місяців пробув на передовій на Луганщині. Працює художником.

— Я люблю своє минуле. І воно мене не відпускає, — каже Чех. — Задумав написати про дитинство, коли було 15. Остаточне рішення прийшло в АТО. Я прийняв правду Фелікса, хоч би яка брудна вона була.

Він єдиний персонаж, якого не довелося охудожнювати. Травмована, нездорова особистість опинилася в часи перебудови сам на сам зі своїм болем. У дитинстві мені все це видавалося потішним. Через вік не міг зрозуміти його травми. Але солдафон із дірявою головою і збитими кістяшками на руках постав в іншому світлі, коли я сам усвідомив, що таке війна.

Це художній твір, побудований на основі історії моєї сім'ї. Хронологія від 1990-го до 2000-го. Якісь періоди охоплені докладніше, якісь — побіжно. Перші зустрічі зі світом — завжди конфлікт. Ніжний вік — це безкінечна боротьба, страхи, перші усвідомлення себе. Але книжка не лише про це. Важливо було показати буденний бік посттравматичного синдрому. Коли алкоголізм та асоціальна поведінка виступають найдоступнішою терапією, що руйнує тебе і все, чого торкаєшся. І на цьому ґрунті дорослішає хлопець, якому, крім своїх, доводиться вигрібати проблеми іншої людини.

Роман не про 1990-ті. Менш за все хочу, щоб асоціювали з епохою. Ці події могли вписатися в сучасні реалії. Знаю багато таких історій про понівечені війною душі. Про людей, які не знаходять свого місця поза фронтом. Але тоді не було б такого часового проміжку — 10 років. І повноцінного зростання дитини поряд із ветераном.

— Попри всю простоту, досить складний роман, — говорить член журі Віталій Чепинога, 52 роки.

— Певною мірою автобіографічний для кожного, хто зростав у 1990-ті, коли старі ідеали зникли й нівелювалися, а нові ще не встигли народитися. Розповідає про людей з усім їхнім мотлохом — у квартирах, головах, серцях і душах. Про вчорашніх героїв і ветеранів, що виявилися не запитаними новими реаліями. Це й попередження, бо в Україні вже з'явилося ціле покоління тих, хто був на війні. Книжка підсумовує дивну епоху, яка закінчилася, але ми в ній ще живемо.

Роман "Хто ти такий?" вийшов у видавництві "Меридіан Черновіц". Коштує 250 грн.

Дитячою книжкою року визнали "Союз радянських речей" Петра Яценка. Випустило київське видавництво "Портал". Коштує 280 грн.

Дорогою до Львова батько розповідає синові про своє дитинство в Радянському Союзі. Про шкільну форму й комсомольський значок, телефон на мотузку, відеомагнітофон і касети, казенну їжу, стосунки між людьми, пропаганду, блат, дефіцит, за сюжетом.

— Наші діти вже не розуміють, в якій епосі ми жили. Книжка розповідає про світ втрачених речей, — продовжує Чепинога. — Але тут немає жодної ностальгії за Союзом. Це книга про життя як воно було. Така собі душевна археологія ще теп­лих, живих спогадів. Без бідкання за ковбасою "по два двадцять" та "справжніми" цукерками. Насамперед про те, що ми якось виломилися з мороку й набралися мужності стати людьми сучасного світу.

У номінації "Есеїстика" перемогла збірка письменника й перекладача 84-річного Андрія Содомори "Про що писати".

— Цьогорічних переможців об'єднує те, що всі вони звертаються до минулого. Щоб краще зрозуміти теперішнє та пояснити, чому ми є тими, ким є, — каже головна редакторка "Бі-Бі-Сі Ньюс Україна" Марта Шокало, 41 рік.

Лауреати літературного конкурсу отримають винагороду тисячу фунтів стерлінгів — 36,6 тис. грн.

Зараз ви читаєте новину «Діти вже не розуміють нічого про Радянський Союз». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути