неділя, 21 січня 2007 14:29

Звільнені місця займуть азіати

У потязі Київ–Ужгород я їхала з однією жінкою. Та прямувала з Італії погостювати до матері у Прикарпаття. Довідавшись, що я журналіст, попутниця довго розповідала про своє нове життя.

Вона поїхала за кордон працювати нянькою в багатих людей. Потім познайомилася з місцевим бакалійником і вийшла за нього заміж. Уже оформила італійське громадянство. В Україні залишилися її колишній чоловік і діти. Моя попутниця переконувала, що в Італії вона щаслива... Щоправда, випивши певну кількість коньяку, "італійка" проплакала в мене на плечі всю ніч.

Це типова для багатьох жінок із Західної України історія. Вони стають основними годувальницями для своїх родин. Їдуть до Європи няньчити дітей, доглядати за старими й хворими, готувати й прати, мити посуд і подавати в ресторанах. Там затребувана некваліфікована жіноча праця. Була б робота з більш-менш гідними зарплатами вдома, українки нікуди не їхали б.

"Італійка" проплакала в мене на плечі всю ніч

Звісно, всі це розуміють. Президент каже про необхідність підвищення заробітної плати в Україні та створення нових робочих місць, щоб повернути українців-заробітчан на Батьківщину. Але це лише гасла, до практичного втілення яких у життя ще далеко. Ніхто навіть не може назвати точної цифри співгромадян, що працюють за кордоном. Кажуть, їхня кількість сягає від 3 до 7 мільйонів. Якщо так піде й далі, ми втратимо свій трудовий потенціал, а навзамін отримаємо чужий. Бо звільнені українцями  робочі місця займуть азіати. Їх поки що наші зарплати цілком улаштовують. Уже зараз Україна посідає четверте місце в світі за кількістю мігрантів. Ми масово їдемо на заробітки до Росії та Європи. До нас теж приїжджають за тим самим.

Втрата людей загрожує Україні демографічною кризою. Уже зараз населення старішає, шлюби розпадаються, діти не народжуються. Така ж  ситуація і в країнах Південної Європи. Саме тому найбільша міграція українців — до Греції, Іспанії, Італії. Емігранти там потрібні.

За радянських часів на Захід "витікали" мізки. Зараз — руки й ноги. При тому, що права наших трудових мігрантів за кордоном узаконені не всюди.  Існує відповідна угода з Португалією. Час од часу проводять легалізацію інші країни. Щоправда, попит і ціна на працю українців після цього різко падає. Нелегали для господарів вигідніші: зарплата у них менша, та й податки не треба сплачувати.

Я часто згадую ту попутницю з Італії, обвішану золотими ланцюжками, із заплаканими очима. Вона дуже хотіла повернутися додому, але вже не могла.

Зараз ви читаєте новину «Звільнені місця займуть азіати». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути