За рік поголів'я великої рогатої худоби скоротилося на 4,5%. Зараз у господарствах утримують 5,2 млн голів. Причинами цього в "Українському клубі аграрного бізнесу" називають скасування державних дотацій галузі та обмеження експорту. Близько 20 м'ясо-молочних підприємств не отримали дозволів поставляти продукцію до Росії.
— Український ринок прив'язаний до свинини. Якщо ціни на неї піднімаються на 5 відсотків, то споживач переключається на м'ясо птиці. Тому ціновий потенціал внутрішнього ринку обмежений, — коментує генеральний директор "Український клуб аграрного бізнесу" Володимир Лапа, 36 років. — У Росії попит на яловичину більший на 10 відсотків. Виробники худоби й переробники сподівалися хоча б частково компенсувати збитковість виробництва коштами з експорту в країни Митного союзу. Зараз зрозуміли, що це були марні надії.
Державного стимулювання м'ясного тваринництва у країні нема. Якщо молочне тваринництво ще якось зводить кінці з кінцями, то у виробництві м'яса проблеми починаються ще із селекції порід. Адже відгодовування бичків м'ясного напрямку — це зовсім інша якість м'яса і підготовка кормів, аніж у молочному тваринництві.
Зараз уряд заохочує будівництво тваринницьких комплексів. Але це стосується лише для декількох десятків компаній. Без охоплення всього сектору вона не принесе зростання обсягів виробництва.
Експорт м'яса буде обмежений і в разі вступу України в Зону вільної торгівлі з Євросоюзом. Обсяги безмитного експорту в країни Європи зараз дискутуються. Україна відстоює можливість імпортувати не менш як 20 тисяч тонн свинини, 30 — яловичини і 80 — птиці. Окрім того, виробникам слід довести, що їхня продукція задовольняє вимоги щодо якості та безпеки. Узгодження позицій може тривати роками.
Коментарі