Україна посідає 21-ше місце в списку країн за рівнем безпечності материнства. Такими є результати дослідження міжнародної благодійної організації "Врятуймо дітей".
Цей рейтинг визначали за десятьма показниками. Головними є смертність матерів під час пологів та смертність новонароджених. Враховували навіть рівень писемності серед жінок та рівень їхньої участі в політичному житті.
— Для України це добрий показник. У нас акушерство та гінекологія традиційно одні з найкращих у світі, — коментує акушер-гінеколог Київського обласного центру охорони матері та дитини, Юрій Габорець, 28 років.
Однак розрив із лідерами рейтингу все ж великий. Наприклад, перше місце посідає Швеція, де померти під час пологів ризикує лише одна з 29 800 жінок. В Україні — одна з 2000.
До десятки країн-лідерів входять також Данія, Фінляндія, Австрія, Німеччина, Норвегія, Австралія, Нідерланди, Канада, Велика Британія та Сполучені Штати. Білорусь на 16-му місці, а Росія — на 27-му. Останні ж сходинки у списку зі 125 країн посіли африканські держави. Найгірша ситуація з безпечністю материнства — в Нігері.
Україна ж у майбутньому цілком може зайняти значно вище місце в рейтингу, вважає Юрій Габорець.
— Для цього слід розробити ефективну загальнодержавну систему первинної диспансеризації вагітної жінки, — каже він. — Щоб уже з перших тижнів вагітності стежити за станом здоров"я майбутньої мами та дитини.
Планування сім"ї завдяки використанню засобів контрацепції зменшує ризик материнської та дитячої смертності, сказано в дослідженні. В Україні ж ними користуються лише 38 відсотків жінок.
— Убезпечення від вагітності дає змогу жінці виношувати дитину в її найбільш репродуктивному віці. Тоді стан здоров"я майбутньої мами найоптимальніший, — наголошує Юрій Габорець. — Тож ризик усіляких ускладнень суттєво зменшується.
Коментарі