середа, 11 травня 2016 07:25

Ющенко і Порошенко не виконали вимог революцій

Все більше українців вважають, що країна рухається в неправильному напрямі. А західні уряди відчувають втому від України, як було у другу половину президентства Віктора Ющенка.

Ющенко і Порошенко зрадили помаранчеву революцію та Євромайдан. Перший спочатку не підтримував імпічмент Леоніда Кучми за причетність до вбивства Георгія ­Ґонґадзе (у 2003 році Верховна Рада ­відхилила законопроект про імпічмент Леоніду Кучмі. Фракція Віктора Ющенка "Наша Україна" мала тоді найбільше мандатів у парламенті. — ГПУ) і допоміг Віктору Януковичу прийти до влади 2010 року. Другий постійно змінював партії. Почав із СДПУ(о), допоміг утворити Партію регіонів, згодом перейшов до "Нашої України", потім підтримав Арсенія Яценюка і "Батьківщину", уклав союз із Віталієм Кличком.

Ющенко і Порошенко діяли подібно у двох стратегічно важливих сферах.

Обидва не притягли до кримінальної відповідальності високопосадовців попередніх режимів. Обоє призначили корумпованих генеральних прокурорів — Святослава Піскуна й Олександра Медведька за часів Ющенка і Віталія Ярему та Віктора Шокіна за часів Порошенка. Бо вважали, що прокуратура має захищати тих, хто при владі. Відповідальні за банкрутство бюджету, вбивство Небесної сотні, зраду України і причетність до анексії Криму — досі непокарані.

Ні Ющенко, ні Порошенко не змінили правил для бізнесу й політики в Україні. Щоб досягти успіху, це потрібно було зробити в перші місяці на посаді й переконати олігархів слідувати новим правилам.

Чому Перу, Єгипет, Пакистан і Бразилія можуть висунути звинувачення й засудити власних політичних лідерів, а Україна — ні? Як може країна, що намагається стати частиною Євросоюзу, мати політичні еліти, які перебувають понад законом і не несуть кримінальної відповідальності за свої вчинки?

Олігархи висмоктують багатства із суспільства, смикаючи за необхідні нитки в судах, політиці й виборчому процесі, ЗМІ та бізнесі. Правила гри дозволяють грошам перетікати в кишені людей, які оббирають державні компанії, приватний бізнес і фонди іноземних держав, йдеться у звіті міжнародної неурядової організації "Фрідом Хаус". Україна нагадує колоніальну країну, в якій олігархи та корумповані чиновники експлуатують дешеву робочу силу. А награбовані статки розміщають в офшорних територіях. Щороку з України туди виводили близько $11,5 млрд, за даними вашингтонської організації "Глобал Файненшл Інтеґрайт". Скрутне фінансове становище змушувало офіційний Київ за 25 років незалежності дев'ять разів звертатися по кредити до Міжнародного валютного фонду.

З усіх пострадянських держав лише три центральноазійські країни мають більше проблем із корупцією, ніж ­Україна.

Що можна зробити в таких умовах?

Спершу — добра новина. Україна воює проти РФ, щоб звільнити себе від колоніальної залежності. Визвольна боротьба досягла успіху завдяки спротиву військових, добровольців і волонтерів, які билися та вмирали за українську землю. Ніхто не бився за свого президента.

Тепер — погана новина. Україна лишається колонією олігархів. Вони захопили державу й керують нею заради власного збагачення.

Необхідно, щоб до влади прийшли сили, які змінять політичні та бізнесові правила гри і зупинять відтік капіталу з країни. Тоді розміщені в західних ­державах мільярди повернуться в Україну і працюватимуть на благо її громадян.

Президенти Ющенко і Порошенко були і є задоволені режимом, який лишається між радянським минулим і європейським майбутнім. Цей режим вигідний невеликій групі еліт і офшорним територіям — однак не більшості українців. Щоб голос народу почули і надії двох революцій справдились, суспільству слід використати успішні методи боротьби проти "русского мира" Путіна для звільнення батьківщини від олігархічного колоніального правління, яке президенти Ющенко і Порошенко намагалися зберегти в Україні.

Тарас КУЗЬО, старший науковий співробітник Канадського інституту українських студій Альбертського університету

Зараз ви читаєте новину «Ющенко і Порошенко не виконали вимог революцій». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути