вівторок, 05 березня 2019 06:35

Українські політики продовжують брехати

25 лютого Офіс зв'язку українських аналітичних центрів у Брюсселі організував конференцію "Майбутнє України: випробування виборами". До участі запросили представників п'ятьох головних кандидатів на президентське крісло, щоб вони представили передвиборчі програми своїх кандидатів.

У заході взяли участь Ростислав Павленко, який представляв Петра Порошенка. Григорій Немиря — від Юлії Тимошенко. Ірина Венедиктова стала представником Володимира Зеленського, Світлана Заліщук — Анатолія Гриценка та Олег Волошин, який опікувався програмою Юрія Бойка.

Серед п'яти кандидатів, чиї представники виступали у Брюсселі, лише Порошенко у своїй передвиборчій програмі задекларував прагнення приєднатися до НАТО і ЄС.

Під час загальної дискусії нинішній президент Петро Порошенко та мер Львова й лідер партії "Самопоміч" Андрій Садовий включили членство в НАТО і ЄС до передвиборчих програм. У програмах Гриценка й Тимошенко ці теми не прозвучали. Як і у проросійського Бойка.

У програмі Зеленського про ЄС не йдеться. Однак вона містить дивакувате твердження про НАТО: "Рух України до НАТО та інших безпекових об'єднань — запорука нашої безпеки, в яку я вірю та яка повинна отримати підтвердження через всеукраїнський референдум". Єдиним іншим безпековим об'єднанням, окрім НАТО, є Організація договору про колективну безпеку — відома як Ташкентський договір під проводом Росії. Навіть Віктор Янукович не прагнув приєднати до нього Україну. Але Зеленський дечим таки нагадує Януковича зразка 2010 року: одночасно підтримує членство України в ЄС і в Митному союзі СНД. Що в принципі неможливо. Так само як перебувати і в НАТО, і в Ташкентському договорі.

Презентуючи програми своїх кандидатів, представники Тимошенко, Гриценка й Зеленського намагалися створити проєвропейський імідж, кажучи брюссельським слухачам те, що ті нібито хотіли почути.

Представник Бойка висловлювався відверто: його кандидат не вважає членство в ЄС реалістичною метою, а приєднання до НАТО сприймає як надто провокативний для Росії крок. Тому Олег Волошин звучав загалом як представник проєвропейського політика.

Немиря завжди був прихильником НАТО і ЄС. А Тимошенко — зовсім не зацікавлена в інтеграції до цих структур. Йому було непросто "просувати" Тимошенко на Заході. Немиря заявив, що "Україна — це Європа", і вона "прагне й має право брати участь у європейському проекті" та "належить до того ж простору, що й Європа". Однак важко збагнути, як Україна може бути частиною "європейського проекту", якщо в передвиборчій програмі Тимошенко немає про це нічого?

Відсутність згадок про вступ до ЄС та НАТО у програмах Юлії Тимошенко й Олега Ляшка суперечить і голосуванню їхніх парламентських фракцій за зміни до Конституції, які закріпили прагнення України приєднатися до цих структур. Чи означає це, що "Батьківщина" й Радикальна партія продовжують уже дискредитовану багатовекторну зовнішню політику?

Під час конференції із залу пролунало запитання до всіх учасників дискусії, чи підтримують їхні кандидати приєднання України до НАТО і ЄС. Представники Порошенка, Тимошенко, Гриценка й Зеленського відповіли "так". Представник Бойка — відповів "ні".

Поведінка деяких українських політиків не змінюється роками. Вони продовжують пристосовувати зміст своїх промов до очікувань аудиторії — цього разу запевняючи учасників брюссельської конференції, що їхні кандидати є "проєвропейськими" політиками.

Такими описали своїх кандидатів Світлана Заліщук та Ірина Венедиктова. Перша зауважила, що Анатолій Гриценко підтримує європейську і трансатлантичну інтеграцію України, яка є "безперечним вибором" країни після Євромайдану. І додала, що майбутнє України буде важливим чинником у подальшому розвитку Європи. Чому ж тоді Гриценко ігнорує ЄС і — що особливо дивно, зважаючи на його досвід колишнього міністра оборони — НАТО у своїй передвиборчій програмі? А ще обидві представниці зазначили, що їхні кандидати — Гриценко і Зеленський — якщо їх оберуть, перебуватимуть на посаді президента один строк. Присутнім на конференції українцям було важко в це повірити.

І Зеленський, і Тимошенко вважають референдум важливим інструментом поглиблення демократії в Україні. Та після того, що приніс Великій Британії референдум про вихід із ЄС, використання цього механізму є щонайменше недалекоглядним.

Українські політики та їхні представники мало чого навчилися з часів Євромайдану. Вони й далі намагаються обвести українських виборців і західних спостерігачів довкола пальця, брешучи першим і кажучи другим те, що ті хочуть почути.

Відвідувачі конференції в Брюсселі почули від представників Тимошенко, Гриценка й Зеленського, що їхні кандидати є "проєвропейськими" політиками й підтримують членство України в НАТО і ЄС. Однак, судячи з їхніх передвиборчих програм, це не так.

На конференції "Майбутнє України: випробування виборами" в Брюсселі тільки представники Порошенка й Бойка виглядали щирими. Їхні доповіді відповідали програмним засадам кандидатів. Засвідчували, що Порошенко у передвиборчій програмі підтримує приєднання до НАТО і ЄС, а Бойко — ні.

Тарас КУЗЬО, науковий співробітник Інституту зовнішньої політики Школи фундаментальних міжнародних досліджень при Університеті Джонса Гопкінса. Із скороченнями

Зараз ви читаєте новину «Українські політики продовжують брехати». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути