вівторок, 04 вересня 2018 07:45

Українська церква стане самостійною

Автор: www.pravlife.org
  Розмова Вселенського патріарха Варфоломія з предстоятелем Російської православної церкви Кирилом тривала дві з половиною години. Більшість часу ієрархи розмовляли віч-на-віч у присутності перекладачів. Після переговорів представники Московського патріархату були знервовані та напружені. Очікувалося, що гості залишаться на обід, але вони одразу поїхали. 31 серпня, Стамбул, Туреччина
Розмова Вселенського патріарха Варфоломія з предстоятелем Російської православної церкви Кирилом тривала дві з половиною години. Більшість часу ієрархи розмовляли віч-на-віч у присутності перекладачів. Після переговорів представники Московського патріархату були знервовані та напружені. Очікувалося, що гості залишаться на обід, але вони одразу поїхали. 31 серпня, Стамбул, Туреччина

Вселенський патріарх Варфоломій повідомив предстоятелю Російської православної церкви патріарху Кирилу, що збирається надати Українській православній церкві автокефалію — статус помісної церкви як самокерованої, незалежної частини Вселенської православної церкви.

Зустріч відбулася в турецькому Стамбулі 31 серпня. Розмова патріархів тривала 2,5 год. у резиденції Варфоломія.

Після неї до журналістів вийшов митрополит Константинопольської церкви 59-річний Еммануїл, який був перекладачем Варфоломія:

— Головне питання, яке обговорювали, — ситуація в Україні. Розкол там триває понад 25 років. Вселенський патріархат прийняв рішення використовувати всі шляхи, аби вирішити питання надання автокефалії Українській православній церкві. Рішення ухвалили у квітні. І ми реалізуємо його. Про це повідомили патріарху Кирилові.

"Після переговорів усі представники Московського патріархату були знервовані й напружені. Очікувалося, що залишаться на обід, але вони одразу поїхали. Підсумок переговорів дає підстави для стриманого оптимізму для України. Однак не слід забувати, що диявол ховається в деталях, — пише у "Фейсбуку" секретар Священного синоду Української православної церкви Київського патріархату єпископ Євстратій Зоря, 40 років. — Московський патріарх пропонував провести міжнародну конференцію з питання української автокефалії. Сторони мали б викласти свої аргументи й історичні документи. Цю пропозицію можна взяти на озброєння. Але після проголошення томосу (указу про статус помісної церкви. — ГПУ), щоб спонукати Московський патріархат визнати автокефалію".

Із 1 по 3 вересня відбувся Архієрейський собор Константинопольської церкви. Його головною темою теж було надання УПЦ автокефалії.

Вселенський патріарх Варфоломій сказав, що Москва впродовж багатьох століть розпоряджалася Українською православною церквою без відома Константинополя. Перерахував приклади московського самоуправства щодо київської митрополії від ХV ст.

Також на соборі обговорювали, наскільки Константинопольська церква уповноважена без згоди інших церков надавати автономію й автокефалію українській. Відповідь, що ухвалили єпископи за результатами обговорення — ствердна. Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без будь-яких узгоджень. Це може статися під час наступного синоду — від 9 по 11 жовтня.

— Рішення щодо Української помісної церкви прийняли остаточно, — говорить релігієзнавець Андрій Юраш, 49 років. — Ніхто не наважувався б на такі голосні заяви, якби не було 100-відсоткової впевненості щодо успіху. Зараз триває бюрократична процедура реалізації ухвали Константинополя.

Російська православна церква втратить важелі впливу на українську церкву. Кремль боїться цього, але нічого зробити не може. Остання надія була на зустріч Кирила і Варфоломія. Але вона провалилася.

Ми не знаємо всіх деталей розмови. Але очевидно, що Константинополь визначився з бажанням нарешті втрутитися в українську ситуацію.

— Поки що Константинополь прийняв неофіційне рішення. Томос — це документ. Можемо його отримати після відповідної ухвали синоду, — каже релігієзнавець 62-річна Людмила Филипович.

— Цей бюрократичний процес може зайняти близько місяця. Процедура складна.

Держава має подбати, аби парафії Московського патріархату переходили до Української помісної церкви. Питання Печерської та Почаївської лавр стає особливо гостро. За роки перебування під юрисдикцією МП вони стали оплотом "русского мира".

Об'єднання всіх українських церков у лоні помісної — тривалий процес. Держава має створити законодавчі умови, щоб полегшити його. Громадянської війни через це не буде. Але розкол у суспільстві існує. Подолаємо його з часом.

Охоронець Кирила запропонував Варфоломію підозрілу рідину

Під час зустрічі патріархів Варфоломія і Кирила стався конфуз. Охоронець керівника не дав йому випити рідину з принесеного другим його ж охоронцем келиху.

На цю деталь звернули увагу на офіційній сторінці Української помісної православної церкви у "Фейсбуку". Там же оприлюднили відео інциденту.

"Один охоронець Кирила подавав келихи з рідиною. У момент, коли російський патріарх брався за келих, другий охоронець перенаправив руку глави РПЦ, допомігши зробити правильний вибір, — ідеться в повідомленні. — Патріарх Варфоломій вказав охоронцям глави РПЦ іти далі, відмовившись від пропонованого напою. Так само зробили всі ієрархи Вселенського патріархату. Не дарма боялися, що на цій зустрічі появиться "новічок" (отруйна речовина нервово-паралітичної дії, якою у Великій Британії отруїли колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньку. — ГПУ)".

Зараз ви читаєте новину «Українська церква стане самостійною». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути