Професор Варшавського інституту сходознавства Петро Бальцерович, 42 роки, каже, що культура кожної етнічної меншини збагачує країну та радить запровадити в Україні двомовність.
Наскільки важливою є багатокультурність для сучасної країни?
— Багатокультурність — це рівноправне співіснування різних культур та етнічних груп. Без неї неможливо будувати демократію. У Західній Європі всі давно живуть за таким принципом. Етнічна більшість не має права виключати етнічні меншини з політичного процесу та публічного життя.
В Україні це є?
— У вас багатокультурність розвинена краще, ніж у Польщі. В Україні більші культурно-етнічні групи. До того ж поляки менш терпимі до нацменшин, ніж українці. Більшість у нас звикла до ідеї, що Польща — це етнічний моноліт. Тобто, країна однієї нації. Але це не так — є і німці, й українці. Та поляки вважають, що інші народи повинні залишити територію країни. Тобто, наша держава має бути лише для поляків. Існують навіть націонал-фашистські ідеології, які на цьому спекулюють.
Україна ж була частиною Радянського Союзу. Тому будувати справжній етнічний моноліт не було можливості. У вас змішалося багато культур: українська, російська татарська, білоруська. Тож державна політика була спрямована на розвиток різних етнічних груп.
Можливо, Україні краще бути як Польща?
— Ні. Тоді Україна може втратити свій потенціал. Бо в кожної етнічної меншини — своя культура та модель життя, яка збагачує країну. Для вашої держави взагалі була б корисною двомовність.
Що ви маєте на увазі?
— У вас люди розмовляють двома мовами — російською та українською. Помітно, що держава намагається диктувати громадянам свої умови. Та влада не має вказувати людям, якою мовою спілкуватися.
Багато хто з українців боїться, що російська мова загрожує втраті української ідентичності. Насправді ж національна свідомість залежить не тільки від мови. Якщо всі громадяни України одночасно вчитимуть українську та російську мови, то вам легше буде домовлятися з сусідами. Двомовність завжди корисна. Бо одна мова відкриває лише один світ.
Коментарі