Минулого четверга Александр Вершбоу, заступник міністра оборони США, заявив про можливість розміщення елементів американської системи протиповітряної оборони в Україні.
Глави зовнішньополітичних відомств України та Росії відреагували на заяву наступного ж дня:
— Це неконституційно. Закон не передбачає наявності на території України будь-яких військових баз, представників збройних сил будь-яких інших держав, — каже новий міністр закордонних справ Петро Порошенко.
— Слова Вершбоу екстравагантні й доволі несподівані. Із його уст постійно лунають заяви, які викликають більше запитань, аніж відповідей, — додає Сергій Лавров, керівник МЗС Російської Федерації.
Після такої реакції Пентагон уточнив: країни Східної Європи, зокрема й Україна, можуть мати радари раннього попередження про ракетні пуски, об"єднані колективною системою оборони.
— Заява Александра Вершбоу була пробною кулею, — пояснює генерал-майор 75-річний Вадим Гречанінов, президент Атлантичної ради України. — Те, що Вашингтон не розміщуватиме радар у Чехії та ракети-перехоплювачі в Польщі, ще не означає відмову Сполучених Штатів од наміру розгорнути елементи системи протиракетної оборони у Східній Європі. Україна оптимально підходить для цього. Американські радари можуть бути встановлені на місцях, де були станції попередження ракетного удару за часів Радянського Союзу — під Мукачевом на Закарпатті та під Севастополем.
Станція під Мукачевом направлена на Іспанію, а під Севастополем — на Єгипет
Американці використовуватимуть наші діючі радіолокаційні станції?
— Сумніваюся, бо навіть росіяни відмовилися від них — обладнання застаріле. До того ж принцип дії станцій — секторний, кожна вкриває територію в секторі 70–90 градусів. Станція під Мукачевом направлена на Іспанію, а під Севастополем — на Єгипет. Більш ефективно використовувати на нашій території станції попередження ракетного удару нового покоління, які мають радіус покриття 4–6 тисяч кілометрів. Таку планували встановити в Чехії, щоби моніторила територію від Лісабона до Уралу.
У чому ж інтерес Вашингтона?
— Сполучені Штати зацікавлені в інформації з російського радара раннього попередження, який базується в Армавірі, та з орендованої Росією азербайджанської радіолокаційної станції в Габалі. Нова система безпеки, яку прагне вибудувати адміністрація Барака Обами, не спрямована проти Росії. Її мета — захиститися від імовірного нападу Ірану та Північної Кореї. Вашингтону важливо в цьому переконати російську сторону й залучити її у співпрацю з НАТО. Інакше виникне напруження ще більше, ніж під час дискусій щодо розміщення систем ПРО в Чехії та Польщі. Але розміщення будь-яких елементів ПРО на території України можливе тільки після відповідних законодавчих змін. Щоправда, всупереч Конституції, маємо російський флот у Криму. Дай Боже, цивілізовано попрощатися з ним до 2017 року.
Коментарі