Україна 1 лютого відновила імпорт електроенергії з Росії.
З початком року втратила чинність заборона, яку торік наклала Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. За нею ми не мали доступу до мереж РФ і Білорусі.
З листопада 2015-го Україна обходилася без російського ресурсу. Імпорт відновлювали з 1 жовтня 2019-го по 10 квітня 2020 року. Тоді прокуратура розпочала розслідування щодо можливої державної зради проти голови комітету з питань енергетики Верховної Ради Андрія Геруса, ексміністра енергетики Олексія Оржеля і члена НКРЕКП Дмитра Коваленка.
— Через корумпованість і непрофесійність влади Україна не підготувалася до зими. Виник дефіцит електроенергії, — каже економіст Борис Кушнірук, 55 років.
— Робота Міністерства енергетики й Національної комісії фактично підпорядкована інтересам олігархів. Україна не змогла запастися вугіллям. У попередній рік було навпаки — накопичили більше потреби. Через теплу зиму багато не використали. Не покрили витрат. Цьогоріч закупили менше, але зима виявилася холоднішою. Крім того, зупинили роботу одного блока Запорізької атомної електростанції. Це спричинило падіння виробництва електрики.
Варто додати, що Національна комісія та Енергоатом продали величезну кількість електроенергії за заниженими цінами компанії, пов'язаній з олігархом Ігорем Коломойським. Штучно поставили країну перед вибором — віялові відключення чи купівля в Росії? Влада обрала друге.
Є думка, що це вигідно Коломойському. І не на користь Ахметову. Останній володіє ДТЕК (найбільша приватна енергетична компанія України. — ГПУ). Але він не має можливості збільшити обсяг видобутку вугілля та покрити дефіцит електроенергії. У державного Центренерго запасів на лічені дні. Виробляти електрику в Україні ні з чого. Дозвіл купувати в Росії не є кроком на користь конкретного олігарха. Але до цього державні органи діяли в інтересах великих підприємців. Насамперед Коломойського. І це призвело до браку.
Електроенергія РФ може бути дешевша за нашу, бо в неї нижчі ціни на вугілля.
Знову поступово сповзаємо до енергетичної залежності від РФ. Постійне заохочення закупівель російського газу, електроенергії вигідне Кремлю. Хоче показати, що війни немає. Мовляв, братні Україна й Росія підтримують торговельні відносини. Та ми не можемо забути про 15 тисяч убитих Москвою й окуповані території.
Брак електрики показує, наскільки неефективно працює уряд. З приходом до влади Зеленського Коломойський фактично грабує державні Енергоатом, Центренерго, Укрзалізницю. Краде гроші українських громадян.
Коментарі