Голова правління Центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, 47 років, головною причиною відставки прес-секретаря президента вважає прихід до Секретаріату нової команди і прогнозує зміну інформаційної політики.
Відставка Ірини Геращенко спричинена незадовільною роботою чи приходом до керівництва Секретаріатом Віктора Балоги?
— Річ не в тім, добре чи погано працювала Ірина Геращенко. Ющенко до неї звик. Вона — з найнаближенішого до президента вузького кола людей. Справді, в Секретаріаті і поза ним були такі, що критично ставилися до стилю роботи Геращенко. Та все ж її відставка пов"язана не з приходом Віктора Балоги, а з приходом нової команди в цілому.
Думаю, Ірина Геращенко бачила: в Секретаріаті відбуваються не просто часткові зміни, а кадрове оновлення. Судячи з усього, вона розуміла: в новій команді працювати не зможе, бо не є її членом.
Ще один фактор: раніше Геращенко спиралася не лише на свої особисті стосунки з президентом, а й на підтримку впливової в оточенні Ющенка Віри Ульянченко. Вони були в дружніх стосунках, і це їй допомагало. Очевидно, зараз вплив Віри Іванівни також зменшується.
Політика Секретаріату стане більш наступальною
І останнє: Геращенко елементарно втомилася. Вона пройшла з Ющенком дві напружені виборчі кампанії. Після цього також форс-мажорними були півтора року на посаді прес-секретаря президента. Так працювати довго не можна. Свого часу через подібну втому пішов із посади прес-секретаря Кучми Олександр Мартиненко. Рано чи пізно з"являється бажання трохи відпочити, змінити формат діяльності. Щось подібне є і в Геращенко.
Тобто мотивів цієї відставки кілька. Але все ж таки головний — кардинальне, революційне оновлення і оточення президента, і кадрового складу Секретаріату.
Чи слід очікувати на щось революційне в інформаційній політиці Секретаріату?
— Зараз у Секретаріаті за інформаційну політику відповідають кілька служб одразу. Власне, це стосується не лише інформаційної політики — склалася дивна ситуація, коли окремі підрозділи працювали фактично на окремих керівників Секретаріату. Це не надто ефективно, тому, очевидно, будуть структурні й функціональні зміни. Звичайно, прийдуть нові люди. Політика Секретаріату стане більш наступальною. Крім звичайного інформування про позицію президента, політичному штабові Ющенка потрібно вибудовувати розгалужену систему його піар-забезпечення. Досі з цим були серйозні проблеми.
Новий речник глави держави буде людиною Віктора Балоги?
— Я б зараз дуже обережно говорив про те, хто чия людина. Пригадайте останні зміни в керівництві Секретаріату — ні Арсенія Яценюка, ні Віктора Бондара людьми Балоги назвати не можна. І якщо та ж Геращенко була в дружніх стосунках із Вірою Ульянченко, її також не можна назвати людиною Ульянченко. Вона — людина президента.
Але не думаю, що зараз Геращенко замінять людиною президента. У нового прес-секретаря не буде таких особистісних, історичних стосунків із Ющенком. Швидше за все, шукатимуть спеціаліста, який зміг би по-новому організувати роботу прес-служби та інформаційного забезпечення політики Секретаріату. Думаю, можливі сюрпризи. Напевно, новий прес-секретар буде людиною фаховою — або журналіст, або спеціаліст з піару.
А щодо Балоги — в нього немає власної авторитетної команди й гідної кандидатури на посаду прес-секретаря президента. Його команда — в Закарпатті. А нинішній досвід деяких урядовців свідчить: якщо прес-секретар не надто відомий і авторитетний, це погано позначається на ефективності роботи прес-служби.
Чи зможе Секретаріат президента протистояти в інформаційному полі команді прем"єра?
— Адміністративно Секретаріатові президента важко буде протистояти Кабміну. Зараз у нього мало важелів. Але все ж Секретаріат може діяти ефективно, спираючись на те, що переважна частина журналістського співтовариства ставиться до команди Януковича і нового Кабміну дуже критично. Тому немає великої проблеми налагодити зв"язки не лише з керівниками ЗМІ, але й безпосередньо з журналістами. І правильно скористатися їхньою підтримкою.
Коментарі