Перемога Володимира Зеленського на президентських виборах навряд чи викликає сумніви. Цілковитою загадкою є те, яке буде це президентство. Однак за будь-яких рішень і планів майбутньому переможцеві слід мати на увазі кілька важливих уроків.
Перший — від Януковича, змушеного тікати з країни 2014 року. Урок такий: вкрай небезпечно намагатися розвернути Україну до Росії, свідомо чи ні сприяти поновленню впливу Кремля.
Зрозуміло, що на відміну від 2013-го зараз не стоїть питання відмови від асоціації з Євросоюзом чи входження до якихось проросійських інтеграційних об'єднань. Та й сам Зеленський декларує продовження європейського та євроатлантичного зовнішнього курсу. Однак можуть бути інші, опосередковані варіанти повернення під Росію. Найзагрозливіший — плани Кремля зі створення на окупованих територіях якогось автономного "троянського коня", який допоміг би приборкати Україну.
Інша потенційна небезпека для Зеленського — підігрування Росії в гуманітарній політиці, зокрема в питаннях мови та церкви. Це було би нерозважливо, навіть якщо нового президента оберуть значною мірою завдяки голосам півдня та сходу.
Другий урок — від президента Порошенка. Якщо сенс перебування при владі зводиться до збагачення себе й оточення, то це матиме щонайменше катастрофічні політичні наслідки. Що й доведено на нинішніх виборах.
Важливо розуміти, що навіть приємні твоїм виборцям справи в гуманітарній сфері нездатні перекреслити негатив від невиконаних обіцянок, хабарництва, кумівства, неефективного врядування. За останні п'ять років відбулося справді багато хорошого щодо мови, декомунізації. Незаперечною заслугою Порошенка є отримання томосу про автокефалію Української православної церкви. Та в очах людей це не переважило жадібність і аморальність влади, покладені на інші шальки виборчих терезів.
Є ще один, третій урок майбутньому переможцю від обох попередників: триматися якнайдалі від Віктора Медведчука і його людей. Бо це персонаж, який веде до катастрофи чи поразки всіх, кому береться допомагати. Та і його діяльність спрямована на сприяння Кремлю в досягненні його цілей в Україні. І тут повертаємося до уроку першого.
Чи засвоїть все це Зеленський або ті, хто є чи буде біля нього — зрозуміємо швидко. Висновки можна буде зробити за лічені місяці. Принаймні, точно до парламентських виборів, що мають відбутися в жовтні.
Коментарі