понеділок, 30 січня 2006 18:29

"Що це вони таке тягнуть?"


На українському телебаченні — злива передвиборної політичної реклами. Однак експерти вважають, що загальний рівень слоганів та роликів — низький, а використані ідеї та символи — малоефективні.

— Більшість політичних роликів на українському телебаченні виглядає так, ніби їх створювали не авторитетні  іміджмейкери, а самі політичні лідери, — каже директор Київської вищої школи PR-технологій Андрій Ротовський, 50 років. — Немов сіли рядком, поговорили ладком... Керівник сказав, що бачить рекламу саме так — і рішення ухвалили одноголосно. Як цю рекламу сприйме виборець — справа другорядна. До уваги насамперед беруться суб"єктивні мотивації самого лідера.

Образ войовничого самурая у спідниці є занадто сильним

Водночас, Павло Фролов, 45 років, з Інституту соціальної та політичної психології Академії педагогічних наук України, згадує, як 1998 року нікому доти невідома Партія зелених зробила ставку саме на телевізійну рекламу. Туди спрямували всі фінанси. І кампанія "зелених" була дуже успішною — вони потрапили до Верховної Ради.

На виборця, стверджує Андрій Ротовський, впливають використані рекламні символи та їх прив"язка до політичних реалій. Так, реклама блоку Юлії Тимошенко із символами-серцями могла б попасти в "яблучко". Але поведінка після газової угоди зіпсувала імідж екс-прем"єрки.

— Українці — люди дуже помірковані, — говорить спеціаліст. — Для них образ войовничого самурая в спідниці є занадто сильним, а тому чужим.

Однак Павло Фролов вважає: БЮТівські символи-серця є досить вдалою емоційною складовою. Вона суттєво вплине на жіночу частину електорату. А от рекламний символ-канат із телевізійного ролика блоку Володимира Литвина, на думку експерта, — мало зрозумілий.

— Перетягування каната навіює підозри, що можливий вплив цього ролика попередньо не випробовували на невеликій аудиторії, так званій фокус-групі, — каже Фролов. — Одразу виникає запитання: що це вони таке тягнуть?

Андрій Ротовський не погоджується з колегою. Рекламу блоку Литвина він називає найбільш професійною. На його думку, в ній використані ефективні символи, які відповідають сучасній політичній ситуації. Бо в політиці Володимир Литвин насправді має імідж "третьої сили" та мирителя, на чому наголошується в рекламі. Отож, це саме той випадок, коли символи цілком відповідають політичним реаліям.

Керівник політичного департаменту агенції "Mартін ґруп" Тарас Березовець, 30 років, вважає: загальний рівень політичної реклами під час нинішньої кампанії досить високий.

— Використовуються найновіші розробки зі словесної майстерності, музики, кольорових гам, які найбільше впливають на людську свідомість, — каже він.

Водночас експерт доволі критично оцінює передвиборні ролики "Народного союзу "Наша Україна":

— Тут ідеться радше про технологію залякування, — переконаний Березовець. — Розробники цієї реклами намагаються сказати виборцеві: ви, звичайно, можете вибирати, але насправді вибору у вас немає. Якщо не зробите ось так, то до влади повернуться старі бандити, проти яких ви боролися.

Керівник "Mартін ґруп" вважає цю технологію ефективною. Але лише для тієї частини аудиторії "Народного союзу "Наша Україна", на яку найлегше вплинути: людей пенсійного віку і молодь. На зрілих виборців такі ролики очікуваного впливу не справлятимуть.

Частка "не" психологічно відлякує виборця

А от Комуністична партія України використала досить несподіваний хід — розповідь про "червоних" геніїв поета Неруду та художника Пікассо. Обидва експерти вважають це сумнівною задумкою.

До невдалих та непродуманих проектів співрозмовники "ГПУ" відносять також рекламу опозиційного блоку "Не Так!" на чолі з екс-президентом Леонідом Кравчуком. По-перше, сам він втратив довіру людей. По-друге, в назві блоку використано частку "не", що психологічно відлякує виборця.

Лідер Партії регіонів Віктор Янукович у своїх роликах просто використовує тезу "бачили очі, що купували".

— Януковичу не потрібен взагалі імідж людини, яка продукує ідеї, — стверджує Андрій Ротовський. — Його міць зараз не у використанні символів. Він хоче зіграти на протистоянні помаранчевим. Політична реклама регіоналів базується виключно на харизмі лідера та великому бажанні помститися за минулу поразку.

"Викидання грошей на вітер"

Директор Центру соціальних досліджень "Софія" Андрій Єрмолаєв, 36 років, в українській політичній рекламі вбачає два серйозних недоліки: використання жорсткої пропаганди та перетворення політиків на продукт торгівлі.
— Яскравим прикладом жорсткої пропаганди є відеоролик Партії регіонів, — каже він "ГПУ". — А от команда Юлії Тимошенко сміливо використовує елементи торговельної реклами. Вони подають серця як продукт, розрахований саме на торговельний успіх. На виборах це ефективно.
Найбільше Андрієві Єрмолаєву подобається телеролик комуністів.
— Це по-справжньому якісна продукція — із вдалим змістом та художньою цінністю, — вважає він. — Головне, що закладений у ролик смисл доноситься до споживача.
Політолог прокоментував появу портрета Володимира Литвина в одній із серій російського фільму "Солдати". Там він чомусь висить на стіні кабінету в російській військовій частині.
— Використання російського медіа-простору для просування українських політиків — це просто викидання грошей на вітер, — переконаний Андрій Єрмолаєв.

Зараз ви читаєте новину «"Що це вони таке тягнуть?"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути