Росія надасть Молдові $300 млн кредиту на інфраструктурні проекти. Рішення прийняли після зустрічі президентів Володимира Путіна й Ігоря Додона 20 грудня.
Молдова отримає гроші перед президентськими виборами, які запланували на листопад 2020 року. Додон зможе витратити їх на латання бюджетних дірок і "соціальний підкуп" виборців. Це практично ті ж гроші, які Путін "позичив" Віктору Януковичу в непрості дні Майдану. Тільки тоді йшлося про мільярди. Але суть однакова — допомогти прихильникові Кремля з бюджетними проблемами й знизити протести проєвропейських сил, щоб зберегти владу.
Одразу після російсько-молдовських домовленостей стало відомо про угоди Газпрому з п'ятьма українськими компаніями щодо прямих закупівель російського газу (для своїх виробничих потреб, а не для ринку. Назви компаній та сфери їхньої діяльності невідомі. — ГПУ). Доки Росія не може підкупити українську владу, вона намагається купити українських олігархів. Щоб з їхньою допомогою зробити Володимира Зеленського поступливим або домогтися появи лояльнішого українського президента.
Кремль застосовує тактику "суверенітет в обмін на гроші" вже 25 років із білоруським президентом Олександром Лукашенком. Росія намагається обміняти фінансову допомогу на поглинання Білорусі. Нічим іншим він не може залучити сусідів.
Москва стверджує, що євразійська інтеграція, а насправді перетворення сусідніх країн на її сателітів, є альтернативою Євросоюзу. Але творці ЄС думали не лише про економічний потенціал Європи, а й про спільні цінності, які мають об'єднувати народи. Спроби переглянути їх створили кризу в ЄС. Хоча учасники об'єднання мають матеріальну зацікавленість у його існуванні.
В інтеграції на пострадянському просторі цінності — це російський газ, нафта й політична корупція. Коли якась країна готова від них відмовитися, одразу стає очевидним, що з путінською Росією її нічого не об'єднує. Не допомагають ні пропаганда, ні "русский мир", ні російська мова.
Тому в Кремлі так дорожать можливістю підкупу. Головні друзі Росії — не армія і флот, а газ, нафта, диверсія й корупція.
Коментарі