З 1 листопада представництво Росії в Північноатлантичному альянсі припинить роботу. Те саме чекає й інформаційне бюро НАТО в Москві.
— У результаті цілеспрямованих кроків НАТО в нас відсутні належні умови для дипломатичної діяльності, — каже міністр закордонних справ РФ 71-річний Сергій Лавров. — Організація не зацікавлена в рівноправному діалозі та спільній роботі. Немає необхідності робити вигляд, що в найближчому майбутньому щось зміниться.
На початку жовтня Альянс вислав вісьмох співробітників місії РФ у Брюсселі. Бо ті були неоголошеними офіцерами російської розвідки.
— Вступ України до НАТО став би найгіршим сценарієм. Він виходить за червоні лінії національних інтересів Росії. Це може змусити нас вжити активних заходів, — говорить 18 жовтня прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков, 54 роки.
"Найгірший сценарій уже відбувся: напад РФ на Україну, окупація наших земель і вбивство наших громадян. Тому нас не цікавить думка РФ щодо вступу України до НАТО. Росія не має права голосу в дискусії про майбутнє членство України в Альянсі", — написав у твіттері глава МЗС України 40-річний Дмитро Кулеба.
— Росія намагається показати своїм громадянам, що весь світ проти неї, — каже політолог Сергій Таран, 51 рік.
— Так Путін зосереджує владу в своїх руках. Найкраще це робити, коли є зовнішній ворог. Спершу Росія сама прагнула вступити до Альянсу. Але потім зайняла ворожу позицію. Вся політика кремлівського керівництва зосередилася на тому, щоб створити враження в росіян, ніби весь світ воює з РФ. Це стратегія всіх диктаторів. Щоб громадяни переймалися через воєнну загрозу із Заходу й не думали про колосальні внутрішні проблеми.
Нова "холодна війна" малоймовірна. На Заході не готові залишитися без російської нафти й газу. Та й Путін не піде на це, програє швидко. Економіка Росії наполовину залежить від енергоносіїв, які купує Захід. Якщо війна стане не віртуальною, а реальною, і Захід відмовиться від російських нафти й газу, економіка РФ довго не протримається.
Кремль намагається використати будь-які суперечності всередині Євросоюзу, щоб розхитати його.
А членство України в НАТО залежить від нашої влади. Вона недостатньо активна. За вправного керівництва вступ до НАТО був би сьогодні реальний.
Коментарі