Пройти зовнішнє незалежне оцінювання цього року зголосилися близько 250 тис. випускників. Екс-директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук говорить про п'ять проблем у процесі підготовки до ЗНО.
— Перша проблема — недостатнє фінансування, — каже Ігор Лікарчук, 57 років. — На цьогорічне тестування з держбюджету виділили 85,6 мільйона гривень. Торік — 90 мільйонів. Тобто оплатити працю педагогів коштів не вистачить. Хтось із них може взагалі відмовитися від такої роботи. Якщо їх примушуватимуть адміністративними заходами, ефективність такої роботи — нульова. Пункти тестування планують обладнати відеокамерами і металошукачами. Забезпечити всі пункти таким устаткуванням нереально, маючи невеликий бюджет. Гроші розпорошать на спорудження "потьомкінських сіл".
Друга проблема — до процедури проведення ЗНО не внесли жодних змін упродовж двох років. Це означає, що люди, які хочуть знайти можливості для обходу системи, їх знайдуть.
Третя — відсутність різнорівневих тестів для абітурієнтів. У нас однаковий тест із математики для тих, хто йде на механіко-математичний факультет та на трудове навчання в педуніверситеті. Однаковий тест з іноземної мови для тих, хто вступає на іноземну філологію й історію. Це ненормально.
Четверта проблема — зниження ролі та значення ЗНО у вступній кампанії. Ми дозволили подавати сертифікати з оцінювання із попередніх років. Але це нормально. Людина чотири роки тому його проходила. Проте створили ситуацію, коли результати 2007-го прирівнюємо до результатів 2012-го. А цього не можна робити, бо щороку різна кількість учасників, різні завдання, підходи до оцінювання. Небезпечною є також ідея надати додаткові бали тим, хто навчався на підготовчих курсах. У нас такі курси платні. Той, хто має гроші, купить собі підготовчі курси, а з ними й додаткові бали.
П'ята — організатори тестування перестали орієнтуватися на запити випускників. Програми з усіх предметів з'явилися із запізненням після 1 вересня. А із всесвітньої історії лише на початку 2012-го, коли всі почали готуватися до тесту. Замість того аби надати всім абітурієнтам можливість ознайомитись із зразками тестів, їх пропонують придбати лише в паперовому вигляді. Також чітко не працює довідкова лінія запитань і відповідей Центру оцінювання якості освіти.
Щоб модернізувати процедуру ЗНО, не потрібно надзвичайних адміністративних зусиль. Професійний аналіз інформації, вироблення альтернатив та їх упровадження — це може зробити один Український центр оцінювання якості освіти. Проте не робить.
Коментарі