Росія цього тижня оголосила про намір звернутися до міжнародних судових органів, щоб стягнути нібито борг України за газ у розмірі $2,4 млрд. Заговорили в Москві й за нову ціну на блакитне паливо — називали $400 за тисячу кубометрів, тоді як зараз —$179,5. Керівник альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик, 36 років, каже, що ціна на російський газ 2009 року має бути близько $200 за тисячу кубів.
Чому наприкінці кожного року виникає питання про газові борги України?
— Бо Росія щоразу прагне поставити Україну на коліна. Насправді в нашої держави немає боргів за газ перед Російською Федерацією. Є заборгованість НАК "Нафтогаз України" перед конкретною бізнес-структурою. І не перед російською газовою компанією "Газпром", а перед швейцарською "РосУкрЕнерго", яка була створена для реалізації корупційних схем. Тож це не справа російського президента Дмитра Медведєва втручатися у відносини суб"єктів підприємницької діяльності. Інакше виходить, що Кремль пов"язаний із діяльністю певних бізнес-структур і лобіює їхні інтереси.
На світових ринках падає вартість нафти, а відтак і газу. То яка реальна його ціна може бути 2009-го?
— У будь-якому разі заяви про 400 доларів за тисячу кубів — це "страшилка". Такої ціни не буде. Вартість газу постійно знижується. Тим паче, що ціна на нафту впала нижче, ніж 50 доларів за барель.
Ми можемо відразу в 3–4 рази підвищити ціни на транзит російських енергоносіїв
До кризи прогнозували, що ціна на блакитне паливо для України на 2009 рік становитиме десь 250 доларів плюс-мінус 50, залежно від політичних домовленостей. Тепер можна стверджувати, що реальна ціна газу — майже 200 доларів. А може, вона залишиться і на теперішньому рівні.
Хто в Україні споживає російський газ — промислова сфера чи населення?
— Підприємства. Бюджетна сфера й люди користуються газом, який видобувають в Україні — це майже 20 мільярдів кубометрів на рік.
Але підвищать ціни на газ і для підприємств, і для населення. Хоча й не так різко, як прогнозували раніше.
То чому Росія постійно висуває претензії щодо газу державі, а не тим бізнес-структурам, які його купують?
— Бо єдиним оператором із закупівлі природного газу є "Нафтогаз України" — державна компанія. Тому й висувають претензії нашому уряду. Причому роблять це навмисне під опалювальний сезон. Так само з умислом затягують підписання контракту на наступний рік, оприлюднення справжніх даних про борги тощо.
"Газпром" може припинити з 1 січня постачання газу в Україну?
— Це нереально. Київ знає, як такого не допустити, і Кремль це усвідомлює. Ми можемо відразу в 3–4 рази підвищити ціни на транзит російських енергоносіїв нашою територією. А контракти в "Газпрому" з європейськими споживачами укладені з умовою, що російська сторона забезпечує доставку блакитного палива до їхніх кордонів. Тому це підвищення жорстко ляже на плечі "Газпрому". Тобто в України теж є методи відстоювання своїх інтересів. Хоча раніше наш уряд цим не користувався — сподіваюся, тепер скористається. Отож перекриття газової труби невигідно нікому.
Коментарі
1