Сергій Тігіпко на прізвисько Реформатор, напевно, планує влаштувати черговий Майдан. Один раз йому це вдалося, коли Верховна Рада "одобрямснула" проект Податкового кодексу його імені. Та декількох тисяч мітингувальників підприємців у центрі столиці, як бачимо, Сергієві Леонідовичу замало. Тепер віце-прем'єр хоче побачити мільйон-другий щонайменше. Але ці протестувальники стоятимуть відчайдушно. На компроміси не підуть.
Так зване всенародне схвалення пенсійного кодексу, якого досі ніхто й в очі не бачив, викликає, м'яко кажучи, ремствування бабусь і дідусів. Як і людей передпенсійного віку. Бажання Сергія Тігіпка тихо протягнути цей закон через Верховну Раду в березні може спричинити справжній бунт. Збільшення пенсійного віку, урізання пенсій не викличе невдоволення — воно переповнить чашу терпіння.
У принципі, уродженець молдовського села Драгонешти Тігіпко має рацію: пенсійна реформа Україні необхідна. Але в який спосіб — боляче для пенсіонерів чи м'яко і поступово — це інше питання. Мотивація, що в бюджеті немає грошей, теж частково правильна. Тільки-от Сергій Леонідович тихо опускає очі, коли його запитують: а чому в бюджеті бракує грошей?
На початку 1990-х колишній комсомольський діяч Сергій Тігіпко вирішив стати банкіром. У серпні 1991 року він сів у крісло заступника голови фінустанови "Дніпро". Потім познайомився із Павлом Лазаренком, Юлією Тимошенко. Працював у "Приватбанку". І нарешті отримав першу державну посаду — віце-прем'єра із питань економіки в уряді Павла Лазаренка. То був 1997-й. Тоді банкір-реформатор почав зводити власну фінансову імперію. За даними депутатського запиту народних депутатів Григорія Омельченка та Анатолія Єрмака, до 2001-го "Тігіпко особисто (в окремих випадках його дружина Наталія Тігіпко) разом із юридичними особами створив мережу взаємопов'язаних комерційних структур, страхових компаній і вніс значні кошти готівкою як свою частку їхнього статутного капіталу".
Ось ці структури: товариства "Альфа-Приват, ЛТД", "Бета-К, ЛТД", "БНМ-Приват, ЛТД", компанія з іноземними інвестиціями Українсько-Кіпрське "Приват Інтертрейдинг" (внесок Тігіпка — $5320), "Сентоза ЛТД", "Солм ЛТД", "Віст ЛТД", "Страхова компанія "Міжнародна страхова компанія "(внесок Сергія Тігіпка — 505 925 грн, Наталії Тігіпко — 28 107 грн), "Перша міжнародна фінансова корпорація" (внесок Тігіпка — 27 844 грн і 599 719 грн), "Нафтогаз сервіс", "Інвестиційна компанія "Бізнес-інвест" (внесок Тігіпка — 44 тис. грн), Страхова компанія "ПриватПоліс" (внесок Сергія Тігіпка — 49 7146 грн, Наталії Тігіпко — 27 315 грн), "Холдингова Компанія "Теко-ДНІПРОМЕТИЗ" (внесок Тігіпка — 111 тис. грн), Страхова компанія "Міжнародна страхова група". Керівники депутатського об'єднання "Антимафія" стверджували: у 1995–1996 роках за допомогою кореспондентських рахунків "Приватбанку" нібито "відмили за кордоном грошові кошти, які отримали злочинним шляхом, на суму понад $150 млн". Ті самі депутати Омельченко і Єрмак кажуть, що 7 травня 1996-го міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко надіслав президенту Леонідові Кучмі доповідну записку "Про негативні тенденції в роботі комерційних банків". Виклавши наведені вище факти, міністр запропонував главі держави "призначити урядову комісію з вивчення і відпрацювання питання відтоку з України грошових коштів через кореспондентські рахунки АКБ "Приватбанк". І нібито Леонід Кучма дав доручення "вжити заходів". Проте конкретних дій не було. Влітку 2000-го Сергій Тігіпко в інтерв'ю газеті "День" сказав: "Святих на політичному Олімпі (і в бізнесі) нема".
За два роки його, всупереч протестам опозиції, призначають головою Нацбанку. Тігіпко зберігає за собою контроль над підприємствами і банками групи ТАС. Конфлікт інтересів очевидний. Ніхто навіть не пробує приховати його. А 2004-го Сергій Леонідович стає і керівником виборчої кампанії кандидата у президенти Віктора Януковича. Згодом аналітики дійдуть висновку, що стараннями Тігіпка та президентська кампанія і провалилася.
Зганьблений поразкою Сергій Тігіпко надовго зникає з політичного виднокола. Очевидно, тоді у його житті були і фінансові проблеми. Тігіпко 2007 року вимушено продає свої активи у "Сведбанку". Але робить це у своєрідний спосіб — через кіпрський офшор. Тільки за приблизними підрахунками, бюджет України не дорахувався від цієї операції $110 млн. Це майже мільярд гривень, мільйон пенсій. Обурилася навіть Юлія Тимошенко, яка про своїх, дніпропетровських, говорить як про мертвих — або добре, або нічого. А скільки таких угод відбувається майже щодня? Не дивно, що Сергій Тігіпко червоніє й уникає відповідей на запитання про продаж групи ТАС через офшор.
Не дивно також, що український народ він вважає пролетаріатом і прямо каже, що не кохає його. Що публічне обговорення його законопроектів — це маячня. Нормальна в усьому світі практика дебатів Тігіпку не вигідна. Адже навіть публікація його законопроектів призведе до двох неприємних для нього речей — глузувань професіоналів і вибуху обурення простих людей. Шила, як кажуть, у мішку не сховаєш.
Після того, як пенсійні "перетворення" Сергія Тігіпка потраплять до Верховної Ради, людям буде гірше. Майдан його псевдореформам гарантований. І відхід із політичної арени буде більш болючим, ніж 2004-го.
Коментарі
30