Голова Національного форуму профспілок України Мирослав Якібчук, 39 років, каже, що люди віритимуть профспілкам, якщо відчуватимуть захист з їхнього боку.
Як українським профспілкам стати такими ж потужними, як на Заході?
— Ми принципово відрізняємося від Заходу за декількома моментами. Скажімо, у нас середній вік профспілкових кадрів — 60–70 років. Крісла займають люди, які сиділи в них ще в 1970-ті роки минулого століття, сповідуючи ідеологію КПРС. На Заході ж у профспілках працюють переважно молоді люди.
Крім цього, там на законодавчому рівні чітко прописано відповідальність за перешкоджання діяльності профспілок, налагоджено співпрацю між працівниками та роботодавцями. В Україні ж і досі багатьох роботодавців не влаштовує саме існування профспілкових рухів. Так, у Херсонській області одного голову профспілки на ВАТ "Херсонський бавовняний комбінат" нахабно вигнали з території заводу, куди він прийшов захищати права людей. Там була величезна заборгованість із зарплати працівникам. Прийшли нові власники й відмовилися виплачувати гроші.
У розвинених країнах профспілки добиваються збільшення зарплат для найманих робітників. Коли таке стане можливим у нас?
— В Україні сьогодні немає такого поняття, як вартість праці. Українці не вміють правильно оцінити свою працю та її результати. Усе вирішує роботодавець — як вести себе з працівником та скільки йому платити. Проблему можна вирішити за допомогою побудови нормального соціального діалогу в трикутнику "держава–роботодавець–профспілки".
Але ж подібний законопроект ще взимку цього року подавав до парламенту президент...
— У тому законопроекті було все прописано так, що ніхто нікому нічого не зобов"язаний. Потрібен закон "Про соціальний діалог". Бо держава зараз у різних суперечках постійно стає на бік роботодавця. А той ніколи не напише закону на користь людини праці. Отже, про це треба дбати профспілкам.
Держава постійно стає на бік роботодавця
Потрібна роз"яснювальна робота. Люди повинні вчитися, як себе захистити. У трудовому контракті мають бути чітко закріплені трудові права. Українці ж навіть не знають, що таке той же Фонд соціального страхування та що він може з нього мати. Якщо людина не отримує офіційної зарплати, вона не може користуватися всіма пільгами. Матиме набагато меншу пенсію. У разі звільнення не зможе отримати кошти, що належать їй по праву. Тобто знаходиться поза соціальним забезпеченням.
Як заохотити людей до членства в профспілкових організаціях?
— Треба змінювати поведінку профспілкових лідерів. На Заході вони дуже сильні, добре відстоюють позиції. Наші ж — просто пристосуванці. Бояться висунути носа. Приходить такий в облдержадміністрацію, щоб вирішити якесь питання — а виходить звідти вже з думкою самої адміністрації. Доки наші лідери боятимуться влади, керівництва заводів, доти профспілки втрачатимуть довіру.
Люди ж мають відчувати захист з боку профспілок. На Заході якщо роботодавець не виконує якихось умов, працівники виходять страйкувати. Вірять, що профспілки їх захистять. У нас же профспілкових лідерів навіть б"ють, знущаються над ними. Тому наші люди просто стоять під Верховною Радою й просять милостиню. Щоб змінити це, Всеукраїнська партія трудящих, наприклад, запропонувала створити страйковий фонд та дати гарантії захисту профспілкових діячів.
Повністю ж відродити довіру до профспілок можна через їхню активну участь в громадському житті, законотворенні. Бо якщо вони продовжуватимуть розпродувати майно та наживатися на членських внесках, довіру втратять остаточно.
Коментарі
1