На замовлення Антикорупційного комітету "Межа" (АКМ) Центр соціальних експертиз Інституту соціології провів опитування. Його тема — корупція та її масштаби в Україні. Питали про це не у пересічних громадян, а в експертів.
Ними стали колишні та нинішні високопосадовці кабміну, колишньої адміністрації, а тепер — секретаріату президента, працівники облдержадміністрацій, мерій міст. А також співробітники силових структур, екс- та нинішні народні депутати, власники бізнесу, журналісти та керівники незалежних дослідницьких центрів.
— Процес переходу до парламентсько-президентської форми правління жодним чином не полегшив боротьбу з корупцією, — відзначає науковий співробітник Інституту соціології Юрій Сапєлкін, 42 роки. — Експерти вважають, що найкорупційнішим був період президентства Леоніда Кучми. Також вони визначили нинішніх та колишніх високопосадовців, діяльність яких призвела до стрімкого зростання рівня корупції в країні. Кучма посів у списку друге місце, поступившись екс-прем"єрові Павлові Лазаренку. На третій сходинці — Юлія Тимошенко. За нею — Петро Порошенко.
За висновками експертів, вагомі внески в підвищення корумпованості суспільства зробили зять Кучми мільярдер Віктор Пінчук, донецький мільярдер Ринат Ахметов, екс-глава адміністрації президента Кучми Віктор Медведчук, колишній перший помічник Кучми Олександр Волков, колишній губернатор Донецької області та прем"єр-міністр Віктор Янукович.
Найкорумпованішою експерти вважають судову владу
Серед центральних органів влади найвищий рівень хабарництва, на думку експертів, у Верховній Раді. А найбільшою довірою, за словами Юрія Сапєлкіна, користуються релігійні об"єднання і чинний президент Віктор Ющенко.
— Некоректно масштабну корупцію пов"язувати напряму з Україною. Це явище притаманне не країні, а політично-економічному станові перехідного періоду, в якому вона опинилася після розпаду СРСР, — коментує ситуацію голова фундації АКМ Тарас Клименко, 48 років. — Замість того, аби швидко реформуватися в напрямку демократії, Україна вкрилася хвилею олігархічно-кримінального авторитаризму. А це спричинило необмежену корумпованість усіх сфер життя.
Тарас Клименко переконаний, що у бідній країні подолати корупцію практично неможливо. Збільшення зарплатні чиновникам — крок позитивний, але не вихід із ситуації.
То як все ж таки з цим боротися? Експерти радять спростити систему видачі й реєстрації будь-яких дозволів, зробити жорсткішими покарання за хабарництво, а також скасувати недоторканість депутатів та суддів.
Серед гілок влади найкорумпованішою експерти вважають судову. Коментуючи це, голова експертної ради АКМ Семен Глузман, 59 років, назвав аморальним для суспільства явищем участь суддів у передвиборній кампанії в списках різних політичних партій. Суди мають бути незалежні від політичних уподобань. Але голова Господарського суду Дмитро Притика йде у Верховну Раду за списком Партії регіонів, а голова Верховного суду Василь Маляренко — від блоку Володимира Литвина.
Коментарі