Провести парламентські слухання про ефективність Зовнішнього незалежного оцінювання пропонує перший заступник голови Верховної Ради комуніст Ігор Калєтнік. На його думку, доцільно повернутися до практики складання вступних іспитів. Один з аргументів — до центрів ЗНО важко діставатися дітям із сіл та райцентрів.
— Такі заяви досить логічні. Нова влада спочатку дискредитувала тестування, потім нівелювала. А тепер хоче скасувати взагалі, — каже голова громадської організації Центр освітнього моніторингу 50-річний Павло Полянський. — Зараз саме починають третій етап — скасування.
Перед цим ми бачили абсолютну безпорадність Міністерства освіти та Центру оцінювання у проведенні чергових тестувань. ЗНО поступово розмивали: додавали бали слухачам додаткових платних відділень, робили інші преференції окремим групам абітурієнтів. Зрештою, визначили, що оцінювання — це лише половина балів для вступу. Тепер вони вирішили, що настав час, його добити.
Твердження Калєтніка, що комусь кудись важко доїздити, просто смішні. Це розмови, аби тільки говорити. Доїзд на тестування — це елемент вступу до вищої школи. Якщо люди не їздитимуть на ЗНО, вони що, не поїдуть подавати документи у вуз та складати іспити? Ахінея.
ЗНО забезпечує рівний доступ до вищої освіти, тому й муляє очі. І дивно, що цю особливість ЗНО заперечує саме представник комуністів, — партії, що виступає за рівність. Знищення Зовнішнього незалежного оцінювання остаточно перекриє доступ до престижних вузів дітям із сіл, бідних родин — тим, хто не може дати хабара для вступу.
Комуністи й "регіонали" хочуть, щоб вступали як раніше — по блату, за гроші. Оцих людей зовнішнє незалежне оцінювання лякало від самого початку. Бо, незалежно, чи в тебе батько міністр, депутат, чи хто завгодно — в універститет прийматимуть лише за результатами тестування. Якщо не маєш знань, то ЗНО не складеш і до вузу не вступиш. І жоден підкуплений викладач не допоможе. Таке депутатам не подобається.
Міністерство освіти не може заборонити ЗНО, лише парламент. Саме тому Калєтнік і пропонує провести слухання. Вони знов витягли наприкінці грудня з-під поли одіозний Закон про вищу освіту, що якраз і зареєстрував Калєтнік разом із Сергієм Ківаловим.
Ефективність парламентських слухань дуже мала — це так, для відводу очей. Навіть якщо більшість експертів висловляться проти скасування, то противникам ЗНО це буде, як кажуть, по барабану. Мова ж іде про гроші. Вони пішли у відкритий наступ. ЗНО — це символ реформ, який їм потрібно конче знищити. Сподіваюся, і суспільство, і парламентська опозиція здатні будуть його захистити.
Коментарі
2