19 лютого Україна звернулася до Європейського суду з прав людини у Страсбургу з новим позовом проти Росії. Звинуватили Москву у вбивствах опонентів.
У скарзі фігурують прізвища близько 20 загиблих або тих, кого Росія намагалася вбити. Наприклад, колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та опозиціонера Олексія Навального, яких Кремль труїв нервово-паралітичною речовиною "Новичок".
Ідеться також про шістьох громадян України. Полковника контррозвідки СБУ Олександра Хараберюша 2017‑го в Маріуполі підірвали в автомобілі. Міну заклала диверсантка Юлія Прасолова за $15 тис., установило слідство. Замовник — так зване міністерство держбезпеки ДНР, контрольоване Москвою. У червні того ж року в Києві від підриву автомобіля загинув полковник розвідки Міноборони Максим Шаповал. Виконавець теракту Олег Шутов утік у Росію. Організатором обох убивств СБУ називає начальника департаменту контррозвідувальних операцій ФСБ РФ генерал-лейтенанта Дмитра Мінаєва.
2019-го подібно намагалися підірвати українського розвідника. СБУ арештувала виконавців Тимура Дзортова й Олексія Комаричева — громадян і співробітників військової розвідки Росії.
2016-го в Рівному розстріляли військового Івана Мамчура. Агента ФСБ Олега Смородінова засудили за це на 12 років.
Ще два замахи — на українських політиків Ігоря Мосійчука й Антона Геращенка 2017-го.
Важливим є випадок Навального, адже ЄСПЛ розглядає лише скарги, в яких остаточне національне судове рішення ухвалили не пізніше, ніж шість місяців тому. Проте жодних рішень російських судів у цій справі не було. Отруєння не розслідували. Тому Київ подав позов до 20 лютого — рівно за пів року після злочину. Це має гарантувати, що у Страсбургу його не відхилять.
— Мета — юридично довести, що Росія є державою-терористом. Для неї позасудові вбивства — звичайна практика, — каже 43-річний Іван Ліщина, урядовий уповноважений з питань ЄСПЛ. — У РФ мають розуміти, що їхні злочини не лишаються в тіні. Що кожен крок відстежують. Ствердне рішення суду зробить з Росії державу-ізгоя.
— Європейський суд може розглядати цю справу роками, — говорить політолог Костянтин Батозський, 40 років. — Добре, що Україна шукає важелі впливу на Кремль. Використовує різні майданчики, щоб підкреслити антигуманність путінського режиму. Та визнання РФ винною в системних убивствах опонентів реальних наслідків для Москви не матиме. Кремль ігнорує постанови ЄСПЛ. Зокрема, відмовляючись відпускати з тюрми Навального. Торік змінили російську конституцію і зробили внутрішнє судочинство пріоритетним. Щоб ухвала міжнародного суду набула чинності в РФ, його мають схвалити місцеві органи.
Коментарі