Якось восени 1918 року режисер Лесь Курбас знайшов на дверях свого Молодого театру (Прорізна, 17) напис: "Дім належить "цум обердойчкоммендатур" — комендатурі німецької армії в Києві. Виявилося, німцям підсунули документ, згідно з яким тут — не театр, а казино чи щось непристойне, й дім реквізували. Курбас пішов до коменданта, поскаржився (по-німецьки), й театр повернули.
Історія — смішна баба, повторює старі дурниці. Через 88 літ, минулої п"ятниці, керівник Молодого театру Станіслав Мойсеєв оприлюднив заяву: на театр тиснуть! Мойсеєв говорив не німецькою, бо апелював до співвітчизників.
Власть імущим легше втратити якийсь театр, ніж створити
Ох, Прорізна, 17 — негарне місце! Бо все повторилося: голові парламентського Комітету з питань культури й духовного відродження Володимирові Яворівському дали на підпис листа, де сказано, що Молодий театр — не театр, а щось непристойне. Лист адресувався міському голові. За листом створили комісію, яка має в усьому розібратися. Про ті комісії Курбас казав: "Збожеволіти можна, коли тебе по десять раз на день зривають із репетиції й тягнуть у контору "власть імущі фахівці"!
Позаяк пан Яворівський на Прорізній давно не був, театр попросив пояснень. До честі Яворівського, він вибачився, обіцяв відкликати листа. Та інцидент не вичерпано. Бо очевидно, що за листом стояли "власть імущі фахівці".
Мойсеєв, який очолив Молодий театр десять років тому, коли цей театр був на грані краху, має право ображатися. І не так за себе, як за колектив, де нині працює кілька добре відомих акторів, де є вистави високого рівня, популярні в публіки й відзначені на міжнародних фестивалях.
Тим часом театральна громадськість схиляється до думки, що переслідування театрів владою стає системним. Ще не забуто конфлікт Мінкультури зі столичною Російською драмою, і ось на черзі Молодий театр.
Чи це "система", чи безсистемна байдужість — ясно одне: власть імущим фахівцям легше втратити якийсь театр, ніж створити. От сьогодні ввечері в Києві буде дискусія: чи треба на Оболоні будувати приміщення для театру "Вільна сцена"? Дуже потрібна дискусія! У Москві — 225 театрів на 9 мільйонів осіб. У Києві на три мільйони душ — ледь більше 20-ти. Неважко підрахувати: мусило би бути за сімдесят. Чому нема? Бо дискусія!
Коментарі