Верховна Рада провалила голосування за вибори мерів великих міст у два тури. За таке рішення проголосували 194 народні депутати з необхідних 226 голосів.
— Верховна Рада останнім часом не здатна голосувати взагалі, — каже політтехнолог Сергій Гайдай, 48 років. — Там немає ані більшості, ані розуміння важливості цього голосування. Там просто немає депутатів, — вони не приходять на свої робочі місця.
Зараз у нас є інша проблема, важливіша за вибори мерів — подолання агресії з боку Росії. Ніхто з політиків взагалі не хоче працювати. Тому, на жаль, столиця є заручником неефективної української політики, яка демонструється протягом 22 років незалежності.
Сьогодні Києву й іншим містам для виборів мерів однозначно потрібні два тури. Натомість ми побачимо дуже погану ситуацію: Київ знову не зможе обрати легітимного мера. Навіть якщо в першому турі переможе Віталій Кличко, — він не буде обраний більшістю людей.
В однотурової системи виборів, якою послуговуються сьогодні, немає жодного плюса. Ми ж обираємо одну людину, за яку мають проголосувати більшість тих городян, які прийшли на вибори. Два тури дають таку можливість. Більше того, два тури унеможливлюють підкуп виборців. Бо треба багато кого купити. У Києві, наприклад, така можливість обмежена. Навіть такі багаті люди, як Леонід Черновецький, підкупляли не більш як 30 відсотків виборців. Інші 70 просто не сприймають підкуп як форму спілкування з політиками.
У виборах братимуть участь багато бізнес-політиків. У цій ситуації немає явного лідера. Цього не можна сказати навіть про Кличка. Та саме йому вигідні вибори в один тур, бо в нього найбільше можливостей саме так обратися мером. Але ж будуть й політики, які візьмуть 20 відсотків. Тому в один тур визначити легітимного політика — практично неможливо.
Свого часу вибори в один тур вводили, щоб легко купувати виборця. Щоб чинні мери в різних містах України могли за час правління підкуповувати невелику кількість виборців. Потім ці люди забезпечували їм перемогу в один тур на виборах.
Коментарі