Директор Українського інституту грипу та ГРІ Аркадій Фролов, 77 років, вважає, що інтенсивність епідемії грипу цього року буде на рівні минулорічної.
Коли прогнозуєте спалах епідемії? Як завжди, в січні–лютому, чи раніше?
— Ми очікували, що зростання захворюваності почне активізуватися на початку грудня. Але бачите, що відбувається з погодою. За останній тиждень серпня заслабли майже 20 тисяч осіб. За перший тиждень вересня — на чотири тисячі більше, а за другий — ще на шість. Тобто темпи зростання досить відчутні. Є підстави чекати, що підйом захворюваності — не кажу про епідемію — може розпочатися у середині листопада. А епідемію загалом прогнозуємо середньої інтенсивності. Як і торік.
Із чим пов"язаний такий ранній спалах?
— Передусім із температурою. До того ж кінець серпня — це закінчення відпусток, канікул. Багато людей повернулися до роботи. Активність спілкування й обміну вірусами збільшилася.
Чи будуть цього року нові віруси грипу?
— Є три нові віруси, що стануть збудниками цьогорічної епідемії. Вони приходять до нас із південної півкулі: "Брісбенд-1" і "Брісбенд-2" — з Австралії, а "Флорида" — з Американського континенту. Наші цьогорічні турботи будуть пов"язані з ними.
Чим небезпечні ці віруси?
— Своїми наслідками. Але, на щастя, з їхніми аналогами ми вже зустрічалися. Вони не відрізняються особливою здатністю викликати хвороби чи тяжким перебігом. Під час кожної епідемії ми маємо ускладнення — пневмонії, бронхіти, отити, ураження нирок, серцево-судинної та нервової систем. Загалом, за даними Всеукраїнського центру грипу, майже в 25 відсотків тих, хто заслаб, має такі ускладнення від грипу. Здавалося б, ну що там три-чотири дні. Температура піднялася, людині дискомфортно. Але грип страшний ускладненнями. Під час кожної епідемії від них гинуть від 20 до 40 тисяч людей у США.
А як відрізнити грип від застуди?
— Це питання турбує більшість лікарів-інфекціоністів. Особливо складно розрізнити їх на перших етапах. Отож слід орієнтуватися на температуру. При класичному грипі вона підвищується протягом незначного часу — за кілька годин чи півдоби. І може піднятися до 39 градусів.
Тобто раптова висока температура означає, що це — грип?
— Так. Треба вживати аспірин, амізон, арбідол — це ліки першої лінії захисту. Вони безпосередньо діють на вірусну частку. А загалом для зміцнення захисних сил організму я раджу екстракт елеутерокока. І дітям, і дорослим, особливо — людям похилого віку. Ехінацея — також хороший препарат. А щоб запобігти захворюванню, найкраще їсти цибулю й часник. Крім того, різні відвари, компоти з червоних ягід, чорної смородини. Можна вже зараз починати їх пити.
Що ще треба робити, щоб не заслабнути на грип?
— Є оксолінова мазь. Треба змащувати в носі перед роботою та після. Вона вбиває віруси. Й обов"язково тепло одягатися, не переохолоджуватися. Ви подивіться: стало значно холодніше, а як ось ходить переважна частина людей? Без головних уборів, у легеньких курточках. У дівчат голі попереки. А це шлях до швидкого захворювання. В організмі, коли застуджується, зменшується вироблення інтерферону. А він є першою лінією нашого захисту від грипу та інших вірусів дихальних шляхів. Намочили ноги або легко вдягнулися — і можливості захисту одразу знизилися.
Коментарі