вівторок, 19 грудня 2006 17:03

Мовну проблему створюють політики

Сьогодні хіба що ледачий не говорить про мовну проблему. А мені пригадується далекий 1975 рік. Після навчання у російській школі та служби в Радянській Армії я вступив на факультет української філології. А оскільки мав велике бажання досконало оволодіти рідною мовою, то в інституті почав говорити виключно українською. Не дивно, що в зрусифікованому місті на півдні України всі мали мене за дивака і навіть сторонилися.

Та незабаром сусіди по гуртожитку переконалися, що я абсолютно нормальна людина. На одній вечірці однокурсник з фізмату поплескав по плечу і сказав:

— Саня, ты хороший парень, но зачем тебе этот украинский? Через 20 лет его вообще не будет

— Хлопці, — сказав я у відповідь, — через двадцять років ви всі розмовлятимете українською мовою!

Присутні дружно розсміялися. Ще б пак! Тоді в таке годі було повірити.

Але тепер, коли я телефоную своїм колишнім однокурсникам, то в слухавці лунає переважно українська. Бо за цей час вони устигли стати чиновниками різних рангів і користуються в роботі державною мовою. Коли ж нагадую їм про ту розмову на студентській вечірці, вони щиро дивуються: "Звідки ти знав?".

Закінчилося це "розстріляним відродженням"

У 30-х роках XX століття наш народ намагався повернутися до української мови. Як відомо, закінчилося це  "розстріляним відродженням". І нині, після 15 років незалежності, проблема вживання і використання української мови залишається актуальною. Чому?

Та тому, що нею опікуються лише політики. А вони, як відомо, найгостріші проблеми суспільства не вирішують, а тільки на них спекулюють. Свого часу Леонід Кучма, а згодом і Віктор Янукович, обіцяли зробити російську мову другою державною. Але перший, ставши президентом, від цього безглуздого наміру відмовився. А інший спромігся хіба що на "парад регіональних мов" у східних і південних областях. Цю вакханалію припинили суди.

Справді, проблеми вживання російської мови в Україні не існує. Якраз навпаки: як і колись, на других ролях у державі залишається мова титульної нації.

Цього вперто не хочуть визнавати багато політиків. Тому для вирішення мовної проблеми варто залучити найавторитетніших учених — філологів, лінгвістів, мовознавців. Адже тільки фахівці можуть довести нації, що рідна мова — це не примха "схиблених націоналістів", а передусім засіб пізнання світу. Власне, народ сам це інтуїтивно відчуває. Недарма ж відсоток тих, хто вважає українську мову рідною, зростає з кожним десятиліттям. А молоде покоління українців починає це усвідомлювати все більше.

Зараз ви читаєте новину «Мовну проблему створюють політики». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути