У п'ятницю у столиці Португалії відкриється саміт НАТО. Обговорюватимуть Стратегічну концепцію Альянсу.
— НАТО і далі дотримуватиметься політики відкритих дверей. Кожна країна сама вирішуватиме, хоче стати членом Альянсу чи ні, — каже "ГПУ" канадка Марі Жерве-Відрікер, член групи експертів з розробки Стратегічної концепції. — Україні та Грузії ми радимо шукати спільних інтересів із НАТО. Наприклад, боротьбу з поширенням наркотиків, тероризмом.
— Жодних авансів на кшталт "ласкаво просимо, вітаємо вас у НАТО" ви не почуєте, — додає Клаус Віттман, екс-директор Академічного планування та політики Коледжу оборони НАТО у Римі. — НАТО є добровільною організацією, тому силою нікого не заганятиме до своїх лав. Ми лише наголосимо на важливості партнерства з Україною. Надання Києву плану підготовки до членства в Альянсі могло би погіршити відносини країн — членів НАТО з Росією, а це непотрібно. Має бути якийсь середній шлях, який і задовольнив би російські інтереси, і ліквідував би протистояння.
На саміт запросили російського президента Дмитра Медведєва. Україну представлятиме міністр закордонних справ Костянтин Грищенко.
— Янукович не поїде на саміт через велику гру Росії з Європою, — коментує Олексій Мельник, 48 років, експерт Центру Разумкова. — Росія вкотре хоче продемонструвати НАТО, яка вона унікальна. А Європа, у свою чергу, воліє уникнути зайвих проблем. Бо як вона виглядатиме, якщо запросить Януковича, а він відмовиться їхати? Тому формат зустрічі Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ стає красивим виходом із ситуації.
Коментарі
1