Міністерство закордонних справ України заявляє про проблеми з фінансуванням. Це може ускладнити його роботу. Бюджет МЗС на цей рік скоротили з 925 до 857 млн грн, зокрема кошти на утримання дипломатичних представництв за кордоном урізали з 773 до 580 млн. У доларах з урахуванням падіння гривні ці видатки скоротилися вдвічі: з $153 млн торік до нинішніх $75 млн.
— Звичайно, уряд має вживати антикризових заходів, — говорить Надзвичайний і Повноважний Посол України Володимир Василенко, 71 рік. — Але слід враховувати специфіку МЗС. Воно ж має сплачувати внески до міжнародних організацій, членом яких є Україна. Діяльність міністерства пов"язана з участю в роботі їх органів. Кошти потрібні і для проведення важливих переговорів та консультацій з іншими державами. А вони відбуваються і в Україні, і за кордоном. Якщо надміру урізати фінансування МЗС, його діяльність може бути значною мірою паралізована.
Чи поліпшить ситуацію заощадження на відрядженнях, телефонних розмовах, бензині?
— Режим економії запроваджувати треба, але в розумних рамках. Є такі види діяльності МЗС, від яких не можна відмовлятися.
Дипломати за кордоном отримують досить високі зарплати. На них можна заощадити?
— Зарплати працівників посольств більші від зарплат в Україні. Але й ціни за кордоном значно вищі. Тому зменшення заробітної плати неприпустиме. Держава зобов"язана забезпечувати працівникам диппредставництв такі ж соціально-економічні права, як і всім громадянам України. Це стосується медичної допомоги, страхування, освіти. Тим паче, що в більшості країн, де діють наші представництва, немає державної медицини. Відтак високі ціни на лікування у приватних клініках і навчання.
Зараз пропонують закрити деякі посольства. Що про це думаєте?
— Мережу наших представництв за кордоном можна дещо скоротити. У певних регіонах посли можуть представляти Україну в кількох державах за сумісництвом. Але слід урахувати, з якою віддачею працюють посольства і в яких країнах та регіонах є життєво важливі інтереси нашої держави.
Навіть за нормальних умов набагато могутніші країни час від часу переглядають мережу своїх представництв і з метою економії коштів закривають закордонні установи або скорочують витрати на них.
Чи не випадково тема фінансування МЗС постала тоді, коли немає міністра?
— Бюджетні кошти на потреби міністерства зменшили ще до виникнення питання щодо керівника МЗС. Це скорочення фінансування не пов"язане з особою колишнього міністра Володимира Огризка. Просто режим економії коштів запроваджено без урахування специфіки відомства і в умовах різкого падіння курсу гривні.
Звичайно, новий керівник буде змушений вирішувати цю проблему — шляхом консультацій із відповідними гілками влади, обґрунтувавши належним чином виділення необхідних коштів.
Коментарі