Сільськогосподарські підприємства Черкащини почали розраховуватися з людьми за оренду паїв. Цього року за розпорядженням губернатора Сергія Тулуба замість 3% мають платити по 4,5%.
У селищі Новомайданецьке Тальнівського району місцеве господарство "Лідер" на пай видає по 1 т пшениці і ячменю, 600 кг кукурудзи і 150 кг соняшнику. На кожного власника паю припадає по 4 га землі.
— У грошовому еквіваленті це виходить 3200 гривень, — каже керівник 49-річний Олександр Мегей. — Минулого року давали по тонні пшениці і ячменю на суму 2 тисячі гривень.
39-річний Валерій Чамлай із Тального має земельний пай 2,35 га в сільгосптоваристві ім. Чкалова.
— У прошлому году я получив на свій пай півтонни пшениці і півтонни ячменю. Загалом на суму 880 чи 900 гривень. Цього року дають по 750 кілограмів пшениці і ячменю. Це 1610 гривень. Раніше грішми отримати пай була проблема. А зараз із радістю віддадуть. Кажуть, їм так вигідніше.
У селі Косарі Кам'янського району місцеве господарство "Зоря" за один пай площею 2,5 га платить 1548 грн або дає на цю суму пшениці і ячменю. Доставка — за рахунок господарства. Розрахувалися з більшістю пайовиків.
— Із 700 пайовиків лише сотня взяли грошима, інші пшеницею або ячменем, — говорить директор Володимир Бойко, 53 роки. — Пшениця, як золото, бо ми встигли зібрать до другого дощу. Грошима брали в основному ті, хто живе у містах.
Ціни на зерно встановили на засіданні районної спілки сільгоспвиробників. Тонну пшениці оцінили у 1600 грн. Ячмінь коштує 1800 грн.
— Жінка Валя спекла із цьогорічного борошна хліба у печі, сім буханок. То, уявляєте, два тижні не черствів, — каже завтоку 60-річний Олександр Францішко. Насипає лопатою пшеницю у мішки в зерносховищі односельчанці 25-річній Лілії Петюренко. — Я три центнери змолов на борошно.
— А я візьму і для курей з гусьми, і для сівби. У мене городу півгектара, то половину засію цією, як ви кажете, фавориткою, — жінка підставляє мішок.
— Не знаю, кому губернатор підняв планку розрахунку за пай, а мені дали, як і минулого року, 1,5 тонни пшениці. Пророщена, борошна не получиться, — каже 64-річний Валентин Іванченко із Кам'янки.
Має 3,05 га землі. Здає в оренду місцевому господарству "Сервіс":
— Прикинув, получається десь 2 тисячі гривень. Але грошима ніколи не брав, бо тримаю курей, гусей, індиків.
50-річний Василь Корнієнко, заступник голови обласної адміністрації, не вірить, що зерно можуть віддавати за завищеними цінами:
— У нас встановлена єдина вартість на зерно пшениці — 1250 гривень за тонну. Якщо взнаю, що хтось дає на паї по 1600–1800 гривень, голову відірву. За пророщене я знаю. Його дають на Лівобережжі й у районах, прилеглих до Черкас. Це все через дощі, які тут лили три тижні. У західних районах області — Маньківському, Христинівському, Монастирищенському й решті такого немає. Там дають зерно високої якості.
Підприємець Микола Булатецький орендує сільськогосподарські землі в Черкаській і Полтавській областях.
— Найкращий спосіб уберегтися від нечесних орендарів — отримувати плату за паї грошима. Якщо ж брати натуроплату, то треба бути готовим до всього. Орендарі можуть встановити високу ціну на зерно. Втім не завжди вони винні. На початку жнив може бути одна ціна, а в кінці — інша. Інколи орендарі дають на паї пророщене зерно. Зазвичай, грішать цим компанії, які мають велику кількість землі. До власника добратися важко. Він розставляє по селах своїх управляючих. А ті творять, що хочуть.
345 000
осіб мають земельні паї в сільськогосподарських товариствах Черкаської області. Минулого року власники отримали 353 млн грн орендної плати. Із понад 70% розраховувалися натуроплатою. На сьогодні один гектар ріллі в Черкаській області оцінений у 15 126 грн. Це одна з найвищих цін по Україні.
Коментарі