— Увечері вийшов надвір подихати перед сном, а від річки так воняє, що хоч протигаз одягай, — скаржиться кам"янчанин Микола Черненко, 52 роки. За 50 м від його дому Тясмин. На тому березі — водоочисні споруди.
— Накинув куртку й пішов стежкою до води. Проти фонарів на ній біла піна, смердить, як із громадського туалету. Це вже не вперше.
У середу вранці зустрічаємося з Черненком біля канави, що веде до Тясмина від очисних споруд. Він бродить у воді. Одягнений як рибалка. Біля берега оминає дохлих щурів, кривиться від смороду.
— Санстанція колись статтю про ці стоки давала в районній газеті, що все в нормі. Оце норма, що й щури з жабами видохли? Рибину за кілометр звідси не побачиш.
Вище по рівчаку три озера. Вони сполучаються між собою. Каналізаційні стоки з усього райцентру мають перекачувати сюди. Нечистоти повинні відстоюватися в першому озері й перетікати в наступне. Над останнім, із якого вода потрапляє в Тясмин, — сморід. Рідина шумує, вся в бульбашках, чорного кольору.
— Колись у цьому озері я рибу на вудку ловив, років 20 тому. Ото норма була, — згадує Микола Черненко.
Керівник кам"янського водоканалу 58-річний Анатолій Висоцький каже, що санстанція провела контрольні виміри й оштрафувала підприємство.
— Показники справді були дещо перевищеними, — говорить. — Хоча у принципі там нічого страшного не було. Хазяйки прали порошками, зливали воду, от вона й піниться. Промислових стоків немає, бо в Кам"янці всі заводи стоять.
Висоцький нарікає на старі водоочисні системи.
— Обладнанню 42 роки. Ні про яку економію тоді не думали. Якщо воно запрацює на повну потужність, то лише за електроенергію віддаватимемо 60 тисяч. А за водовідведення збираємо лише 40. За нових умов воно обійдеться середній родині у 15 гривень щомісяця, нині це 4,44 гривні. Люди перестануть платити.
Висоцький розраховує на допомогу області. Мріє, що з обласного бюджету виділять гроші на нове електрообладнання. Воно коштує понад 400 тис. Торік на очищення відстійників витратили 130 тис. грн.
Коментарі
1