Володимир Хоменко, 55 років, начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області:
— Щоб вирішити проблему зі сміттям, треба установити максимум урн, щоб вони були на кожній зупинці. Якщо урн немає, то куди кидати сміття? Друге — налагодити вчасний вивіз сміття: коли контейнер переповнений, то люди просто кладуть поруч. Третє — виховання: дітям ще в садку слід пояснювати, як поводитися зі сміттям. А то дитина цукерку з"їла, а обгортку викинула. Неабияку роль відіграє і пропаганда. Бо самі штрафи ситуацію не вирішать. Мені не сподобалося, що міська влада пустила дезінформацію про відеокамери. Добре було б зняти і без коментарів показати по телебаченню, як людина викидає сміття в недозволеному місці. Або розмістити в газеті фото.
Андрій Колесник, 39 років, міський голова Сміли:
— У нас у місті урн достатньо, машин для вивезення сміття теж. Чотири роки тому ми створили муніципальну інспекцію, яка чергувала біля стихійних смітників і виписувала штрафи. Це було досить ефективно. Але інспекція проіснувала всього 1,5 роки, бо міська рада не виділила грошей на її утримання. Зараз у нас такими повноваженнями наділені працівники відділу екології та житлово-комунального комплексу, позаштатні працівники управління екології. Треба просто закласти кошти і в тих місцях, де споконвічно були стихійні смітники, поставити урни. Бо якщо люди привчилися викидати сміття в одне місце, то туди його й носитимуть. Також треба ввести плату за вивезення сміття у вигляді податку. Коли буде достатня кількість баків і буде сплачуватися податок за сміття, ніхто не буде смітити біля двору.
Володимир Радченко, 35 років, економіст тальнівського підприємства "Комунальник":
— Треба прийняти закон про обов"язкову плату за вивезення сміття для жителів приватних будинків — тоді ми зможемо працювати з усіма людьми, бо зараз вони просто відмовляються укладати з нами договори. А в нас немає механізму, щоб їх примусити. Сьогодні в Тальному на 16 тисяч населення сміття вивозять лише 4,6–4,8 тисяч осіб. Решта несуть в яри. На тих територіях, які ми обслуговуємо, контейнерів достатньо. У приватному секторі, де їх ставити недоцільно, люди просто складають мішки зі сміттям біля дворів і ми його завантажуємо вручну. Плата за вивезення сміття в Тальному — 6,12 гривні з однієї особи, яка живе в приватному секторі. Ті, хто живуть у багатоквартирних будинках, сплачують 5,76 гривні. Якщо платитимуть усі, ціна на вивезення сміття впаде наполовину.
Андрій Сачук, 37 років, голова черкаської міської організації Партії зелених:
— Культура чистоти починається із екологічного виховання в дитячому садку, де навчають, що означає жити в чистоті та гармонії з природою. Органи місцевого самоврядування в Черкасах не мають чіткої програми дій зі збору та утилізації сміття. Побудова сміттєпереробного заводу — ось завдання номер один.
Коментарі