236 вакансій двірника було протягом року в області. Найбільше людей на цю роботу бракує в Черкасах.
О 6.45 зустрічаємося із двірничкою Валентиною Кошель, 59 роки, біля будинку по вул. Героїв Сталінграда, 22, у мікрорайоні Митниця. Вона понад 30 років на цій роботі. Одягнена в чорні штани та сірий плащ, поверх робоча жовтогаряча жилетка й чорний фартух, на голові шапка.
Біля під'їзду стоїть червоний дитячий візок.
— Это моя личная коляска, нам выдают железные на одном колесе. Я такую не беру, она неудобная, — говорить Валентина Свиридівна.
На вулиці ще темно, але Кошель починає працювати.
— Я вижу, где надо убирать, — замітає асфальт біля шостого під'їзду. — Із дому виходжу в шість ранку. Хоч снігу і немає, а роботи не менше. Я даже не знаю, яка пора найважча: літом все косимо, восени багато листя. Хоча, мабуть, найважче, коли сніг. Пам'ятаю, на Новий рік усі люди гуляють, а я в 3 часа вийшла на работу.
Пропоную допомогти.
— Мітла у мене одна, то я дам тобі граблі, — говорить Валентина Свиридівна, відчиняючи комірчину. Там лежать мішки для сміття, стоять відра. Із кишені дістає нові білі рукавиці і дає мені маленькі граблі з пластиковими зубцями. — Я називаю їх "чудо-граблі". З ними і мітли не треба. На роботі видають залізні, але вони незручні. Ці коштують 6 гривень, я таких п'ять штук собі купила. Дуже хрупкі. За сезон уже двоє поламала.
Прибирати йдемо за будинок.
— Мусор кидають ужасно, — нарікає двірничка. Починаю вигрібати листя й недокурки. Працювати зручно, граблі добре збирають сміття. — Он бачите, капуста ззаду вас валяєтся. Прямо з вікон кавуни і огірки кидають, морковку гнилу, картошку. Навіть мені на голову попало. Тоді, канєшно, я возмутилась, а так не лаюся з людьми. Кажу: "Выкидывайте тогда, когда меня нет. Я убрала — кидайте, я приду на следующий день и уберу. Только бы на голову не летело".
Через 20 хв. відчуваю, як промерзають ноги, хоча надворі близько 4 градусів тепла.
— А нам взуття видають, ось бачите, на мені ботиночки. Хороші такі, легенькі.
Листя з травою забивається поміж зубцями. Намагаюся зняти сміття ногою.
— Ой, зараз сапожки замажете, — застерігає.
Піднімаю граблі та витягаю рукою листя. Білі рукавиці стають брудні.
— Я закінчила кооперативний технікум, по професії повар, — продовжує Кошель. — Трохи попрацювала і не змогла, там жарко біля печі й сильні запахи. На заводі була, а тоді перейшла сюди. У радянський час люди йшли з інтересом на двірника, бо були пільги. Я спочатку отримала кімнату в гуртожитку, платила по пільговій ціні — тільки 50 процентів. А тоді квартиру отримала, трикімнатну. Я її давно відпрацювала (термін відпрацювання 10 років. — "ГПУ"), а все одно не пішла. Зараз цього немає. Тепер це вважається низькооплачувана професія. Ставка у нас 1400 гривень.
Запитую про перший день роботи.
— Соромно було дуже, я хустку на голову насунула, щоб мене не видно було, — сміється Валентина Кошель.
Через 40 хв. праці починає боліти спина.
— А ви не нахиляйтесь, треба стоячи мести. Для вас ці грабельки короткі, — каже двірничка й нагинається дістати листя, що застряло у кущі. — Робота подобається тим, що я постійно на свіжому повітрі. Якщо на вулиці холодно, то на роботі розігріваюся — і не мерзну. Великий мороз — валянки взуваємо і рухаємось. Мені, бува, люди кажуть: "Валя, да что ты там метешь, уже все вымела". А я говорю: "То окурки, то еще что-нибудь. Люди же бросают".
Знайшла жіночі штани, кофту і чоботи
— Якось прибирала зранку, дивлюся, на лавці в парку Юність лежать жіночі штани, кофта і чоботи. Пізніше прийшли дівчата, забрали. Принесли шоколадку, —розповідає черкаська двірничка Людмила Миколаївна, 55 років. — Ще знаходила в'язку ключів.
58-річна Надія Безкровна знайшла старий мобільний телефон "Нокіа".
— Ніхто не питав, тому віддала подружці.
46-річна Тетяна знайшла $5.
— Нічого не купила за них, бо позичила зі своїми грішми знайомому, то він так і не віддав. Ще знайшла золоте кольцо. Навіть оголошення писала, але ніхто не відгукнувся. Я його не ношу. Не мій розмір.
30-річна Надія натрапила на жіночу сумочку з документами:
— Мабуть, грабували. Були банківські карточки, паспорт. Номер знайшла в телефонній книжці. Жінка приїхала забрала, навіть шоколадки не дала. А я ж на неї свої гроші тратила, коли дзвонила.
Коментарі