У Черкаській області готуються до повені. Найбільш небезпечними є Шполянський, Катеринопільський, Лисянський та Звенигородський райони.
— Уже зараз повсюди заготовлюємо мішки з піском. Проводимо щотижневі наради. На 28-29 лютого запланували штабні навчання у селищі Єрки на річці Шполці. У квітні-травні Дніпром прийде велика вода з Росії і Білорусі. Снігу там удвічі більше ніж у нас. Підтоплення загрожує селам Канівського, Черкаського, Чигиринського районів, — розповідає Олександр Криворучко, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації.
Спеціалісти стверджують, що передумови для весняного паводку існують.
— Загалом для весняної повені повинні бути чотири передумови, — говорить метеоролог Черкаського гідрометцентру 54-річна Ірина Джулай. — До уваги беруться висота снігового покриву, глибина промерзання ґрунту, товщина льоду й різке потепління. Середня висота снігу в області — 22-25 сантиметрів. В останні декілька зим висота снігу не перевищувала 8 сантиметрів. Товщина льоду зараз — 25-28 сантиметрів. Думаю, за кілька днів буде 40, а місцями й 50 сантиметрів. Ґрунт промерз на 23-25 сантиметрів, але цілком може промерзнути до півметра. Це значить, що вода не буде просочуватися в землю.
Найголовніша умова повені — різке потепління. Його поки що не очікують.
— Замість раптової весни матимемо періоди поступового танення. Прогнозуємо, що від середини лютого вдень температура підвищиться до нуля і більше, а вночі підморожуватиме. Ситуація повториться на початку березня. Варто відзначити, що останні два роки були маловодні й рівень води у річках Черкащини невисокий. Ми очікуємо, що весняна повінь таки буде, але до загрозливих ситуацій не дійде, — каже Джулай.
На малих гідроелектростанціях області повені будуть раді.
— Великої повені не буде. Води зараз дуже мало, — розповідає 57-річний Михайло Атаманюк, заступник директора товариства "Гідроресурс-К". — Кривоколінська ГЕС на річці Гірський Тікич працює лише 2 години на добу. Зайвій воді ми будемо тільки раді. Зараз у водоймищі 300 тисяч кубометрів води, а розраховано воно на вдвічі більшу кількість.
Найбільша повінь за історію Черкащини сталася 1980 року внаслідок великого снігопаду й раптового потепління. Вода затопила кілька тисяч будинків уздовж берегів річок.
Коментарі