Ціна на газ б'є рекорди. Що робити Україні

Ощадливість – не гріх. Запитайте у британців

Вартість газу б'є рекорди на біржах. Зупиняються заводи з виробництва добрив. У цивілізованій Європі відключають світло. В Україні взимку знову почнуть імпортувати російську електрику. Який висновок?

Перше, що спадає на думку - потрібно більше видобувати газу. І все. Для того, аби покрити все споживання. Універсальна відповідь. Яку нам пропагують політики.

Чи правильна ця відповідь? Ні.

Чому? Поки проста аналогія. У місті - затори. Що необхідно зробити? Якщо провести соцопитування, то більшість скаже: будувати більше доріг. І наче логічно. Більше доріг дозволить краще їздити наявним машинам. Чи правильна ця відповідь?

Ні. Як кажуть об'єктивні дослідження, ця суб 'єктивна думка є помилковою. Збільшення кількості доріг не приводить до зменшення заторів у місті.

Парадокс, відразу скажете ви? Ні. І причина дуже проста: більше доріг, більше людей вирішать купити собі авто. Так місто знову стане у ще більших заторах.

Яка відповідь правильна? Розвиток громадського транспорту. І все. Сюди також входить більша кількість громадського публічного транспорту, інфраструктура паркувань та фінансові стимули не їхати в центр міста на авто. Так, штрафи і ще раз штрафи за паркування "як рагуль".

Всі цивілізовані мегаполіси світу йдуть саме цим шляхом.

Зменшення споживання енергії - ось ключ

Те саме з газом. Ключова відповідь не у збільшенні видобутку, а в енергоефективності. Саме такий висновок має зробити і влада, і населення з поточної газової кризи. Зменшення споживання енергії - ось ключ.

Чи потрібно в такому випадку збільшувати видобуток? Так, потрібно. Для того, щоб Нафтогаз більше заробляв і більше надсилав до бюджету країни. Щоб були гроші і на дороги, і на школи, і на подальші заходи енергоефективності.

Але Нафтогаз має продавати газ виключно за ринковим тарифом. Мета: більше грошей для бюджету, адже це стимулюватиме прибутковість державної компанії. А також заради того, щоб стимулювати людей займатися енергоефективністю. Ще одна причина: спроможність Нафтогазу конкурувати з приватними компаніями. Які зараз отримають прибутки, продаючи видобутий в Україні газ за ринковими цінами.

Просте збільшення видобутку просто стимулюватиме подальше зростання споживання. Бездумне. І знову свого газу не вистачатиме.

У багатих британців вдома холодніше, ніж у бідних українців

Ощадливість - не гріх. Запитайте у британців. У них вдома взимку набагато холодніше, ніж у українців. У багатих британців вдома холодніше, ніж у бідних українців. І дуже високі тарифи.

Багаті, бо розумні. Бо ощадливі. Бо ефективні.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Яцек Павліцький Редактор міжнародного відділу Newsweek Polska
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"