Зеленському потрібно перемогти в собі шоумена. Інакше наробить дурниць

Український виборець голосує за диво

Причому передвиборне меню "дивом" зовсім не обмежується. В рамках політтехнологій там є ще чотири популярні образи. У тому числі "найсильніший", "найрозумніший", "найчесніший" і "борець". Але для українського обивателя традиційно найпривабливішим залишається п'ятий тип - "чудотворець".

Саме завдяки цьому образу Володимир Зеленський рік тому знімав свої електоральні вершки. І був приречений потрапити в ту ж пастку, що і його попередник. Тому що виборець завжди мріє про "рубильник щастя", який перенесе його одномоментно в світле майбутнє. І коли виявляється, що у президента такого рубильника під рукою немає, виборець починає мстити за обдурені очікування, - пише Павло Казарін для "Крим.Реалії".

Власне, ми бачимо це вже зараз. Дії Зеленського схвалюють 38% громадян. Не схвалюють - 45%. Дев'ять місяців тому співвідношення було зовсім іншим: 64% проти 22%. Ця динаміка була неминуча. Шостий президент країни обіцяв усім - все. І було спочатку зрозуміло, що поява розчарованих - лише справа часу.

Дії Зеленського схвалюють 38% громадян. Не схвалюють - 45%

За нього голосували прихильники Європи і Росії. Адепти державного регулювання і вільного ринку. Ті, хто хотів реформ, і ті, хто їх не хотів. Це була класична гра з нульовою сумою. Якщо одні виграють - інші програють. Чиїмось надіям судилося не виправдатися.

І головне питання тепер у тому, як на це реагуватиме сам Володимир Зеленський.

Можливо, він вирішить поправити справи за рахунок кримінального переслідування попередника. Але тільки цей крок навряд чи дасть йому необхідне. Бо в рівнянні народної любові кримінальний термін для п'ятого президента України абсолютно необов'язково буде супроводжуватися припливом почуттів до шостого. А ось іміджеві втрати від подібного кроку будуть у наявності. Справи виглядають юридично непереконливо, і уникнути паралелей з Віктором Януковичем буде непросто.

Можливо, Володимир Зеленський вирішить влаштувати атракціон небаченої щедрості. Збільшить зарплати, підніме пенсії, включить друкарський верстат. Але всі ці прийоми в українських умовах матимуть короткостроковий ефект. Тому що інфляція, курс національної валюти і макроекономічна стабільність залежать не від президентських бажань, а від фінансової дисципліни. І короткостроковий ефект від "роздачі слонів" дуже скоро буде обнулений економічними наслідками.

Можливо, він вирішить піти на повідку у громадської думки. Тієї самої, що вважає співпрацю України з МВФ необов'язковою і порочною. Але цей крок просто залишить країну без підтримки донорів, що відгукнеться все тим же збіднінням українського виборця. Який в пошуках винного буде дивитися не в дзеркало, а в телевізор.

Рейтинг Зеленського буде знижуватися в будь-якому випадку. Шостий президент країни став заручником такого сценарію рік тому - коли під час своєї передвиборної кампанії обзавівся іміджем "чудотворця"

У цьому і полягає трагедія Володимира Зеленського. Його рейтинг знижуватиметься в будь-якому випадку. Він буде падати незалежно від того, чи стане той діяти відповідально або буде скочуватися в популізм. Шостий президент країни став заручником такого сценарію рік тому - коли під час своєї передвиборної кампанії обзавівся іміджем "чудотворця". Який пообіцяв "здійснення мрій" людям з діаметрально протилежними поглядами.

З падінням рейтингу потрібно просто змиритися. Цей процес неминучий як опади. Повернути торішні 60% схвалення неможливо саме тому, що в країні живуть люди, які мріють про різне. Перемогу одного табору інший сприйматиме як поразку. І якщо не відволікатися на рейтинг, то є шанс зосередитися на майбутньому країни.

Тим більше, що це майбутнє вимагає непопулярних рішень. Війна триває - і в рамках формули "просто перестати стріляти" закінчити її не вдасться. Крим анексований - і про жителів півострова українським політикам необхідно пам'ятати навіть тоді, коли цього не вимагає від них виборець. Економіка потребує непростих реформ - а проти них готові налаштовувати обивателя ті самі люди, які десятиліттями заробляють свою корупційну маржу.

З моменту вторгнення до Криму минуло шість років, але за цей час Росія нітрохи не втратила своєї войовничості. Ті самі поправки до конституції, за які сьогодні змушують голосувати, в тому числі, і кримчан - це історія про закріплення кремлівського курсу. Амбіції Москви навряд чи обмежуються Кримом і Донбасом, про що не втомлюється говорити російський президент. І спроби знайти в його очах "бажання закінчити війну" звучать безглуздо для тих українських громадян, які вже встигли відчути цю війну на собі.

Амбіції Москви навряд чи обмежуються Кримом і Донбасом

Але для усвідомлення цього простого факту президенту Зеленському потрібно перемогти в собі шоумена. А це явно непросто для людини, яка все своє свідоме життя присвятила вмінню подобатися людям. Всю свою кар'єру нинішній президент звикав до оплесків, посмішок і шанувальників. Купався в хвилях обожнювання і популярності. Але рішення йти в політику прирекло його на зовсім інше майбутнє.

У цьому майбутньому час буде грати проти Зеленського. Підтримка буде падати. Табір критиків - зростати. Це запрограмований сценарій, якого не уникнути. І якщо шостий президент країни зуміє з цим фактом змиритися - він уникне спокуси наробити дурниць.

А якщо не зуміє - ми всі дуже скоро відчуємо це на собі.

Copyright © 2020 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода