Українці готові голосувати за тих, хто свідомо їх обкрадає

Забудьте про більшість

В Україні є "секта свідків ідеального виборця". Ці люди обожнюють обивателя. Вірять в сермяжну правду. "Маленька людина" для них — це носій фінальної правди, духу свободи та ідеалів процвітання.

Насправді, приналежність до більшості не означає зовсім нічого. Більшість завжди складається з ситуативних меншин і здатна розколюватися на групи будь-якого розміру. Вона може помилятися. Може бути інфантильною. Може недооцінювати ризики. Вона може бути якою завгодно — і будь-які спроби поставити "маленьку людину" на етичний п'єдестал найчастіше закінчуються погано, - пише Павло Казарін для "Крим.Реалії".

До того ж природа будь-якої корупції полягає в тому, що від неї програють всі, але потроху, а виграють не всі — але багато. І ці дехто готові інвестувати в громадську думку. Ту саму, яка, в кінцевому рахунку, буде готова бити по руках тих, хто стане намагатися навести порядок.

Будь-які спроби поставити "маленьку людину" на етичний п'єдестал найчастіше закінчуються погано

Саме тому немає ніякого ідеального рецепта політичної кар'єри.

Наш світ влаштований складно. Він вимагає складних знань і складних рішень. І дуже часто рецепт лікування країни вимагає непопулярних кроків. А тому будь-який політик-популіст рано чи пізно постає перед дуже простим вибором: або він зраджує свого виборця, або він зраджує країну.

Остання соціологія досить показова. Українські громадяни не хочуть приватизації, ринку землі та легалізації азартного бізнесу. Ті, хто наживається на нинішньому стані справ, зуміли продати їм ці ідеї. І тепер обивателі готові голосувати за тих, хто свідомо обкрадає їх усіх.

При цьому ті ж самі українські обивателі підтримують переговори з Москвою, розведення військ і вірять в досяжність миру. І нікого не бентежить той факт, що за все це доведеться платити Росії ціну, яку вона попросить. Вітчизняний обиватель переконаний в тому, що Київ на переговорах просто не був готовий підбирати інтонації. А якщо підбере — все повернеться на круги своя.

Більшість — це завжди об'єкт чужих маніпуляцій

Більшість — це завжди об'єкт чужих маніпуляцій. Немає ніякої "невидимої руки" на ринку думок. За бажання і старанності можна продати обивателю будь-яку ідею. Можна посіяти в ньому зерна будь-яких сумнівів. Можна переконати його голосувати за людей з найбільш ницими цілями і завданнями. І той, хто буде пропонувати країні гіркі пігулки — завжди програє торговцям солодким плацебо.

А тому я не люблю посилання на більшість. Будь-які розмови про неї завжди віддають спекуляцією. Суспільство може бути інфантильним — і не варто сприймати його бажання як істину у фінальній інстанції.

Ті, хто стверджують зворотне, або нічого не розуміють, або все розуміють і роблять це свідомо.

Але різниця між ідіотами і негідниками не настільки вже й важлива, якщо міряти наслідками.

Copyright © 2019 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Борислав Береза Громадсько-політичний діяч
Геннадій Друзенко Міжнародний правник
Володимир Горбач Політичний аналітик Інституту Євро­атлантичного співробітництва
Віктор Вовк Громадсько-політичний діяч
Віктор Бобиренко Політолог
Погода