День Соборності був віртуальним до 2014-го

Ми запізнилися на чверть століття

У нас в Криму День Соборності завжди був віртуальним. Свято, відсилає до чогось дуже давнього, недовгого та історично приреченого. Аж до 2014-го. Який став нашим 1991-м.

У 1991 році ми не тікали із в'язниці. Ми отримали свободу бо в'язниця розвалилася. На відміну від Польщі у нас не було "Солідарності". На відміну від Литви - "Саюдісу". Національно-визвольний шлях довелося проходити постфактум - уже після появи нової держави на карті.

Реально здобули незалежність лише в 2014-му. Події Майдану, анексія Криму, вторгнення на Донбас - це і є наш 1991-й. Ми просто запізнилися на чверть століття.

Політична нація - та сама, якій байдуже до закінчень ваших прізвищ і мови ваших колискових - стала з'являтися на вулицях Києва взимку 2013-го. Виявилося, що "український світ" - який не про "кров і ґрунт", а про ціннісне - реальний. Що Росія більше не має монополії на ціннісне в пострадянському океані етнічного.

Символи завжди полісемантичні. Кожне покоління саме вирішує, яким змістом їх наповнювати. П'ять років тому гасло "Слава Україні - героям слава" належало націоналістам, а сьогодні стало загальним. А апеляція до "героїв" відсилає вже не стільки до Крут, скільки до Небесної сотні і військових в окопах на Донбасі.

День Соборності - він вже не стільки про Акт злуки УНР і ЗУНР, скільки про нинішню країну

Так само і День Соборності - він вже не стільки про Акт злуки УНР і ЗУНР, скільки про нинішню країну. Яка вистояла, хоча за всіма розрахунками Кремля не повинна була.

У підсумку, ми сьогодні домовляємося про власне минуле. Створюємо нове символічне. Відправляємо в утиль пропаганду імперії, що пішла в небуття. Сперечаємося про майбутнє куди частіше, ніж про минуле. Ми просто переграємо свій власний 1918-й.

Так, ми ще не виграли війну. Так, у нас бувають рецидиви. Так, ми нерідко продовжуємо сперечатися про те, скільки дорівнює два на два. Але нічого більш суб'єктного в новітній українській історії ще не було.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода