Наступний президент буде гірший за нинішнього. Навіть якщо ним буде Порошенко

Якщо ви чекаєте дива, то доведеться розчарувати

Президентська кампанія розділила виборців на тих, хто чекає після виборів поліпшення, і тих, хто хоче, щоб не було погіршення. Перші шукають свого фаворита серед претендентів. Другі готові голосувати за чинного главу держави.

Але особливість в тому, що будь-який наступний президент буде гірший за нинішнього. Навіть якщо новим буде діючий, - пише Павло Казарін для "Крим.Реалії".

Будь-який наступний президент буде гірший за нинішнього. Навіть якщо новим буде діючий

По-перше, чекати економічного дива від наступного президента не варто. З однієї простої причини. Україна не є сувереном в своїй економічній політиці. Нинішня відносна стабільність стала підсумком західної фінансової підтримки. Більш-менш стабільний курс гривні і обережне економічне зростання - лише наслідок того, що офіційний Київ виконує своє домашнє завдання. Яке йому поставили міжнародні донори.

Якщо він перестане виконувати ці рекомендації - фінансовий кран закриють. Якщо він почне знижувати тарифи, друкувати гроші й іншими способами грати в атракціон небаченої щедрості, то стабільність закінчиться. Тому що міжнародні донори за це платити не будуть. А те, що станеться далі, всім добре відомо.

Інфляція. Падіння курсу валюти. Спроби держрегулювання цін. Чорний ринок - в тому числі і валютний. Товарний дефіцит. Математика неупереджена - вона карає за незнання своїх законів.

Якщо він почне знижувати тарифи, друкувати гроші й іншими способами грати в атракціон небаченої щедрості, то стабільність закінчиться

А тому ніяких проривів у цьому напрямку не буде і бути не може. Не варто плекати ілюзії. Будь-які реформи і будь-яка лібералізація можуть дати лише відстрочений ефект, але ніяк не миттєвий. Наступного дня після другого туру українці прокинуться в такій же країні, в якій засинали. Якщо тільки наступний президент - ким би він не був - не вирішить, що йому вдасться обдурити економічні правила. Тоді нас всіх чекає темне майбутнє.

Втім, наступний президент приречений бути слабким не тільки з цієї причини.

Він буде слабким ще й тому, що обирається в два тури. А другий тур - це голосування не так "за", скільки "проти". Наступний президент України займе своє крісло не в силу своїх переваг, а в силу недоліків своїх конкурентів. Його початкове позиціювання - це статус "меншого зла". І рівень стартової публічної легітимності у нього апріорі буде менший в порівнянні з тим, кому пощастило виграти в першому турі.

Країна з недовірою розглядатиме тріумфатора перегонів. Медовий місяць очікувань буде коротшим. Рівень недовіри - вищим. Кількість критики - більшою. Усе це призведе до того, що простір для рішучих маневрів у наступного президента буде явно вужчим. А кредит довіри з боку виборців - меншим.

По-третє, новий президент не зможе принести мир. З тієї простої причини, що ключі від миру знаходяться у Кремля, а не у Банкової. Переможець другого туру не зможе повернути українських політв'язнів. Не зупинить похоронки з фронту. Не поверне окуповані території під контроль Києва. Будь-які спроби силового звільнення Донбасу приведуть лише до того, що російська армія перестане вдавати, що її там немає. А доля санкційного тиску на Росію виявиться під питанням - про це Вашингтон неодноразово попереджав Київ прямим текстом. А тому хто б не опинився в президентському кріслі, єдиний спосіб зняти війну з порядку денного - це капітуляція. Тому мріяти про мир немає ніякого резону.

Новий президент не зможе принести мир. Ключі від миру знаходяться у Кремля, а не у Банкової

По-четверте, в 2019 році Україна має віддавати борги. Кілька мільярдів доларів підуть на обслуговування держборгу. Країні доведеться пройти по самому краю економічної стабільності. Будь-якому мешканцеві Банкової доведеться починати свою каденцію з режиму економії. А фрустрація від завищених обивательських очікувань обов'язково дасть ефект на осінніх парламентських виборах.

Бо наступний парламент виявиться більш розділеним і дезорганізованим. У ньому буде більше популістів і адвокатів Кремля. Причому Москва спробує посадити в крісло спікера свого ставленика. Реальність вимагатиме непопулярних реформ. Суспільство вимагатиме миттєвого щастя. Спонсори будуть вимагати лобізму. І цілком може бути, що на тлі нового парламенту ми будемо згадувати нинішній з ностальгією.

І цей сценарій не залежить від прізвища вашого фаворита. Той, хто займе президентський пост в 2019 році, виявиться в ситуації цейтноту. Обивательські очікування стануть молотом. Економіка і реальний баланс сил - ковадлом. Будь-які реформи - якщо їм і судилося статися - дадуть ефект лише з часом. І якщо ви чекаєте дива, то доведеться розчарувати.

Дива не буде.

Copyright © 2018 RFE/ RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода