Сенцов руйнує російський міф про Крим

Москві було б простіше, якби Олега не існувало

Для України в тюрмі сидить режисер Олег Сенцов. Росія запевняє всіх, що в тюрмі сидить терорист Олег Сенцов.

Але особливість ще й у тому, що в колонії за Полярним колом сидить хлопець з російським прізвищем.

Це важливий момент.

Тому що Росія давно склала свій власний міф про Крим. В якому півострів – це "споконвічно російська земля". Перлина в короні імперії. Мрія про південні моря. Непотоплюваний авіаносець. Два міста-героя. Дві оборони Севастополя. Південна резиденція царів і письменницька муза.

Вся історія анексії Криму для РФ – це про "повернення додому"

Вся історія анексії Криму для РФ – це про "повернення додому". Про масовий перехід на бік Москви українських частин і тотальну одностайність кримських вулиць.

Саме цими аргументами Росія виправдовує зміну прапорів на півострові. Саме ними вона відбивається від звинувачень в окупації. Щоразу запевняє всіх у самостійності зробленого Кримом вибору. І є тільки єдине "але". Сенцов.

Тому що він мимоволі став руйнівником цього міфу. Став уособленням опору, причому опору дієвого. І те, що його справу сфабриковано – нічого не змінює. Тому що озвучена Кремлем брехня про підготовку вибухів вже давно зажила своїм власним життям. І стала правдою – для тих, хто в неї вірить і тих, хто її транслює.

Мене можуть виправити. Нагадати, що Росія так само кидає в тюрми кримських татар. Що представники корінного народу безслідно зникають на півострові. Це все буде правдою. Але тут важливо враховувати оптику.

У російському колективному міфі про Крим місця для кримських татар немає. Він їх просто не помічає

У російському колективному міфі про Крим місця для кримських татар немає. Він їх просто не помічає. Вони для нього – чужинці. Ті, хто приречений бути фрондою. Їхній опір – закономірний, як закономірний опір будь-якого потенційного супротивника.

А Сенцов для російського міфу про Крим небезпечніший. Хлопець з російським прізвищем, який виходить протестувати проти приходу Росії. Не активіст з Києва і не "правосек" зі Львова. Звичайний кримський хлопчина, сім'я якого перебралася до Криму з Уралу. Він приречений був потрапити до тієї самої цільової групи, заради якої Кремль, за його власною версією, і влаштував вторгнення.

Сенцов для російського міфу про Крим небезпечніший. Хлопець з російським прізвищем, який виходить протестувати проти приходу Росії

А він в ній бути відмовився.

І мимоволі став символом того, як Росії чинять опір самі росіяни. А тепер, до того ж, він ще і підмиває своїм голодуванням російську вертикаль. Псує футбольне свято. Змусив усіх вивчити своє прізвище. Змусив обговорювати свою долю.

Фактично, йому вдалося самотужки зробити пролом в російській концепції повернення росіян в рідну гавань. І якщо кримські татари від початку на узбіччі цієї концепції, то він – усередині. Розмиває єдність. Порушує одностайність. Ставить під сумнів символ віри.

Сенцов став більшим за самого себе. З персонального перетворився на символічне. Зі звичайного в'язня – на дисидента. Людина, що замахнулася на Бога. Того самого, яким вважає себе для росіян російська держава.

Москві було б простіше, якби Сенцова не існувало.

Але він є.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Мирослава Ґонґадзе Головний редактор і керівник Української служби "Голосу Америки"
Віктор Каспрук Політичний аналітик
Тарас Возняк Культуролог, директор Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького
Євген Іхельзон Засновник проекту "Я люблю Азію"
Сашко Даниленко Мультиплікатор, художник
Погода