Росія веде війну за голлівудським сценарієм

Знаєте, в чому різниця між захопленням Криму і вторгненням на Донбас?

Крим був армійською спецоперацією. Кадрові частини, військова техніка, флот і авіація. Анексією півострова займалася російська офіційна військова вертикаль. Парамілітарним частинам – козакам і добровольцям – була відведена допоміжна роль. Якби їх не було – нічого б не змінилося.

А Донбас був класичною історією про війну на аутсорсі. Якою займалися найрізноманітніші білякремлівські підрядники. Саме вони продавали Кремлю свої стратегії з дестабілізації регіону. Якщо один підрядник зазнавав поразки – його змінював інший, - пише Павло Казарін для "Крим.Реалії".

Крим був армійською спецоперацією. А Донбас був класичною історією про війну на аутсорсі

Однією з перших груп, які отримали "зелене світло", стала команда Сергія Глазьєва. Вона намагалася робити ставку на Губарєва і Царьова. Останньому навіть готували виборчу кампанію – з метою зробити новим фронтменом всього проросійського. Коли гроші на виборчу кампанію вкрали і все закінчилося пшиком – Глазьєва відтіснила група православного олігарха Малофєєва. Та сама, яка відправила Стрєлкова-Гіркіна в Слов'янськ.

Війна на аутсорсі – улюблений голлівудський сценарій. В рамках якого всю брудну роботу роблять не кадрові, а афілійовані. Менше ризиків. Менше витрат. Є формальна непричетність.

Війна на аутсорсі – улюблений голлівудський сценарій. В рамках якого всю брудну роботу роблять не кадрові, а афілійовані

А кадровим частинам в цьому сценарії відведена функція забезпечення. Озброювати. Прикривати. Навчати. Їх участь куди локальніша – основне навантаження лягає на плечі найманців. І лише в ті моменти, коли все починає валитися – вони вступають в безпосереднє зіткнення. Як в Іловайську та Дебальцевому.

Гібридна війна – гібридні завдання. Якщо кадрова армія виконує накази, то мотиви "гравців на аутсорсі" можуть бути найрізноманітнішими. Хтось за допомогою війни бореться за ресурси. Хтось – за близькість до першої особи. Хтось зводить старі рахунки. На відміну від армії, вони вирішують не тільки загальне завдання, а й безліч приватних.

На відміну від армії, "гравці на аутсорсі" вирішують не тільки загальне завдання, а й безліч приватних

І саме це потрібно враховувати, коли ми говоримо про російські спецоперації в Україні.

Кожну з них ми оцінюємо за лекалами класичних воєн. Шукаємо офіцерську виправку у посередників і виконавців. Чекаємо відомих прізвищ в протоколах допиту. Намагаємося знайти струнку логіку в планах і порівнюємо їх з тим, що бачили в фільмах про роботу спецслужб. А коли не знаходимо – розчаровуємося.

Нам здається, ніби кожна така операція – плід багатомісячної роботи професіоналів. Ініціатива зверху. Офіційно санкціонована операція, яка пройшла узгодження на всіх поверхах вертикалі. І охоче забуваємо про те, що підрядники операцій можуть не мати відношення до верхніх ярусів владної піраміди.

У них можуть бути різні мотиви. Різні ресурси. Різна компетенція. Їх картинка реальності зовсім не зобов'язана бути математично вивіреною і вже тим більше – збігатися з нашим сприйняттям реальності. Вони не повинні мати виучки кадрового спецслужбіста – просто тому, що не мають до силових абревіатур ніякого відношення.

І до цих же абревіатур можуть не мати відношення їх замовники. Тому що дестабілізація для них – це не мета, а засіб. Наприклад, посунути конкуруючу групу. Довести лояльність. Підтвердити ефективність.

Російська політика – однопартійна, але багатопід'їздна. Боротьба бульдогів під килимом ніколи не припиняється. А війна з Україною для них інструментальна

Російська політика – однопартійна, але багатопід'їздна. Боротьба бульдогів під килимом ніколи не припиняється. А війна з Україною для них інструментальна.

Сценарії про Джеймса Бонда залиште Голлівуду. Реальність не зобов'язана виправдовувати наші очікування.

Copyright © 2018 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода