Трамп виявився жовто-блакитним

Західний консенсус на підтримку України і проти Росії відновлений

Зустріч президента США Дональда Трампа з президентом України Петром Порошенком в Овальному кабінеті Білого дому 20 червня розглядали під мікроскопом. Причому, ще до того як вона відбулася. Перш за все, тому що в самих США і в світі є багато людей, які дуже не люблять Трампа. Тих, хто не любить Порошенка теж багато, але значно менше. І ось напередодні зустрічі і після того як вона відбулася ці дві групи "нелюбителів" її учасників утворили хор, який виконав реквієм по українським надіям на допомогу США в боротьбі з російською агресією.

Британська "Гардіан" передбачила, що прийом буде "зневажливим" і "не прояснить позицію США щодо Києва". Депутат Верховної Ради від блоку Юлії Тимошенко Сергій Власенко заявив, що цей візит і ця зустріч "ганьба для України". У CNN зробили граматичний аналіз виступу Трампа і побачили неймовірне приниження Порошенка в тому, що назву країни "Ukraine" Трамп сказав з артиклем "The". Було б непогано, якби в CNN згадали географічні перли інших президентів США, наприклад, Буша-молодшого, який питав президента Бразилії, чи є у них негри, поміщав Берлін і Лейпциг у Центральну Америку, а Техас поруч із Каліфорнією.

Особливо пильно стежили за дотриманням протоколу зустрічі в російській пресі. Головне державне інформагентство "РИА Новости" відреагувало на зустріч президентів статтею під назвою: "Український політик про візит Петра Порошенка в США: це приниження". "Українським політиком" і чомусь "правозахисником" РІА називаютьВолодимира Олійника, що живе з 2014 року в Москві і знаходиться в Україні в розшуку. Депутат-утікач побачив "приниження" Порошенка в тому, що "в 2014 році Обама говорив з ним 2 години віч-на-віч, а тут 25-30 хвилин, причому у присутності свідків". А ще, тріумфально перераховує образи для Порошенка "правозахисник" Олійник: "в 2014 році була і червона доріжка, і сам Порошенко потім давав інтерв'ю на території Білого дому. А тепер, зрозуміло, ніякої "червоної доріжки". І ще сказали: "інтерв'ю даси он там, за парканом. Тобто вказали на його місце".

Напередодні зустрічі з Трампом США зробили Петру Порошенку подарунок у вигляді нових санкцій проти Росії

Реакцію недругів Трампа і ненависників Порошенка і української влади в цілому можна зрозуміти. Візит українського президента в США проходить досить успішно. Напередодні зустрічі з Трампом США зробили Петру Порошенко подарунок у вигляді нових санкцій проти Росії. Причому зняття санкцій чітко ув'язано в тому числі і з припиненням російської агресії проти України.

Дональд Трамп заявив про "залученість США в українські справи", а також про те, що "це велика честь бути з президентом України". Природно, це "ритуальні танці". Як і 90% усього, що складає зовнішню оболонку дипломатії. Але крім "ритуальних танців" і протоколу є суть. І вона полягає в тому, що західний консенсус на підтримку України і проти путінського режиму, а якщо говорити точніше, то проти Росії, відновлений. І будь-яка надія на те, що з обранням Трампа цей консенсус може бути зруйнований, впала. Кремль може скільки завгодно заявляти голосом Пєскова, що не бере участі в гонках за те, хто першим зустрінеться з Трампом, але це вже явно з циклу "лисиця і виноград".

Трамп зробив усе, щоб довести, що він не маріонетка Путіна. Український президент отримав козирі у внутрішньополітичній боротьбі

За підсумками зустрічі кожен з її учасників отримав своє. Трамп зробив усе, щоб довести, що він не маріонетка Путіна. З урахуванням досить важких свідчень спецслужб США про те, що він обраний, в тому числі, завдяки втручанню Росії у виборчий процес, ця зустріч йому була потрібна не менше, а може і більше, ніж Порошенку. Український президент отримав козирі у внутрішньополітичній боротьбі. Крім того, під час візиту заплановані зустрічі з держсекретарем США Рексом Тіллерсона, міністром оборони Джеймсом Меттісом, директором МВФ Крістін Лагард, президентом Світового банку Джимом Ен Кімом і міністром торгівлі США Вілбером Россом.

Так що в цілому можна оцінити американський вояж Порошенкя як успіх української зовнішньої політики. А російські політики і їх інформаційна обслуга можуть продовжувати натужно жартувати з "мішкуватого Клімкіна", "смішного Порошенка", а заодно намагатися збагнути, коли дрібні і великі капості Путіна остаточно "дістануть" США і там просто введуть заборону на покупку вуглеводнів із Росії, і скільки тижнів після цього протримається нинішній режим.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Павло Шеремета Економіст
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"