Чому Україна залежить від російських новин, а Росія від українських - ні

Зловтішно вчитуватися в новини про "негаразди" в Україні для російського обивателя має сенс лише в тому випадку, якщо головний його мотив - це емоції.

Є така розхожа історія - порівнювати емоції в Росії та Україні, знаходити в них подібності і на цій підставі робити висновок про те, що "всі однакові". Якщо ви не знали, як виглядає інфантилізм, то ось він перед вами, - пише оглядач Павло Казарін для Крим.Реалії.

З формального боку - так, емоції по обидва боки кордону нерідко схожі. І там, і там люди вчитуються в новини сусідньої країни, помічають несприятливі тенденції і злорадно коментують. В одних стрічках - нафта, яка дешевшає і дефіцит бюджету, а в інших - зростання держборгу і зволікання з реформами. Але на цьому схожість закінчуються і починаються відмінності.

І головна відмінність звучить дуже просто: чи залежить доля однієї країни від долі іншої?

Тому що майбутнє України і правда залежить від того, що буде відбуватися з Росією. Вся історія нинішньої війни народилася з рішення Кремля відповісти на Майдан введенням військ до Криму. Того самого рішення, слідом за яким послідувала історія гібридної війни на Донбасі. І немає нічого дивного в тому, що українці уважно стежать за новинами, які стосуються майбутнього російської економіки. І в цьому підході не тільки емоції, але і інструментальність: чим дешевше коштує нафта, чим вище дефіцит російського бюджету, чим більше у Росії внутрішніх суперечностей - тим менше у Кремля залишається ресурсів на продовження агресії.

Увагу Росії до українських новин складно пояснити раціонально

Анексія півострова, гастролі Ігоря Стрєлкова, полон Надії Савченко, збитий "боїнг", військторг, невизнані республіки і все інше стало підсумком тих рішень, які приймалися в Москві. Якби нафта зростала в ціні, то навряд чи б Кремль намагався хоч скільки-небудь стримувати себе у своїх амбіціях. І немає нічого дивного в тій увазі, з якою Україна стежить за котируваннями цін на вуглеводні.

А ось увагу Росії до українських новин складно пояснити раціонально. Тому що російське майбутнє від масштабів українських проблем ніяк не залежить. Навіть якщо пофантазувати, що Київ звалиться в тотальну політичну кризу - це, в кращому випадку, може послабити готовність заходу підтримувати Україну. Але жодні події в Україні не змінять ціни на нафту. Що б не відбувалося в Києві - це не помирить Москву з Анкарою. Будь-які новини з України не здатні витягнути Росію з того замкнутого кола нелогічних політичних рішень, якими Кремль заганяє країну у глухий кут.

Зловтішно вчитуватися в новини про "негаразди" в Україні для російського обивателя має сенс лише в тому випадку, якщо головний його мотив - це емоції. Якщо він хоче танкових кидків до Києва, обмежених військових контингентів та інших військово-політичних скелетів з радянської шафи. Але навіть якщо Москві вдасться здійснити свою мрію про перетворення сусідньої країни в колишню сіру буферну зону, що відокремлює Росію від заходу - це ніяк не змінить російську реальність і те майбутнє, яке їй обіцяє економічна кон'юнктура.

Тому що майбутнє України залежить від російських новин. А майбутнє Росії від українських новин не залежить ніяк.

Ніяк - від слова "взагалі".

Copyright © 2015 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Наталія Лелюх Лікар акушер-гінеколог
Остап Яриш Журналіст української служби "Голосу Америки"
Наталя Д'ячкова Директор юридичної компанії "Скарга"
Олександр Лієв Голова Асоціації індустрії гостинності України
Погода