4 липня у Польщі відбувся другий тур дострокових президентських виборів. На ранок понеділка комісії обробили 95,01% бюлетенів. За їх результатами, лідирує Броніслав Коморовський, 58 років. Він здобув 52,63% голосів. У 60-річного Ярослава Качинського — 47,4%.
Коморовського підтримали у дев"яти провінціях, Качинського — у семи. За брата загиблого президента Польщі голосували переважно поляки на сході країни. Він визнав свою поразку і привітав конкурента з перемогою.
За Коморовського була молодь — люди 18–35-річного віку: студенти, інтелігенція, вчені. За даними соцопитувань, більшість його виборців мають вищу освіту. Найбільше їм сподобалися слова спікера: "Польща — це частина Євросоюзу, а не США".
— Коморовський зробив інтелігенції хорошу пропозицію — пенсії, стипендії, допомога на дітей, освітні гранти. Обіцяв виділити гроші на дослідження суперечливих історичних фактів — Катині, Волинської різанини. Качинського ж підтримували пенсіонери. Не раз чув у громадському транспорті щось на зразок: "От буде смішно, якщо переможе Качинський", — розповідає "ГПУ" 19-річний Віталій із міста Бєльсько-Бяла.
Перший тур президентських виборів відбувся 20 червня. У ньому взяли участь 10 кандидатів. До другого туру вийшли спікер парламенту, лідер партії "Громадянська платформа" Броніслав Коморовський і лідер партії "Право і справедливість" Ярослав Качинський.
Тандем Туск–Коморовський не буде адвокатом України
— Для Януковича та нової української влади це дуже хороший варіант. Тандем Туск–Коморовський не буде адвокатом України в питаннях вступу до НАТО та ЄС, як це було за Качинського, — каже "ГПУ" Вадим Карасьов, 54 роки, директор Інституту глобальних стратегій. — Думаю, посилиться співпраця у трикутнику Польща–Україна–Росія. Між державами порушуватиметься менше ідеологічних, історичних питань. Буде більше економічних. Качинський зберігав би стару проатлантичну позицію у відносинах з Україною.
— Очікувати різких змін — негативних чи позитивних — у відносинах з Україною немає жодних підстав. Якщо ми будемо правильно будувати нашу політику і зміцнювати міждержавні зв"язки, зможемо спиратися на Польщу. За останні роки вона стала впливовою країною у ЄС. Слово Польщі важить багато, — наголошує Галина Яворська, експерт Національного інституту проблем міжнародної безпеки.
Коментарі