— Уранці бачив, як кілька жінок бігли до мосту. За руки тягли дітей. Разом стрибали вниз, — розповідає житель лівійської столиці Триполі. Не називається.
У Лівії тиждень тривають антиурядові протести. За цей час загинули щонайменше 230 людей. Мітингувальники вимагають відставки глави держави Муаммара Каддафі, а також роботи і більших зарплат.
Лівійці вийшли на вулиці міста Бенгазі. Акції опозиції охопили ще кілька міст. У неділю протести перекинулися на Триполі.
— Люди падали, уражені кулею в голову чи спину. Декому надав притулок у себе вдома. Дружина накладає пов'язки — вона працювала медсестрою, — розповідає про події понеділка триполець, який живе неподалік Зеленої площі.
Очевидці переказують, що снайпери стріляють по людях із дахів. Постріли схожі на кулеметні.
— У ніч проти понеділка почали стріляти і в нашому місті. Палили автомобілі. У посольстві України відповіли, що нема ні вертольотів, ні літаків, щоб евакуювати нас, — говорить 62-річний Євген із Києва. Він працює лікарем у місті Сабрата за 80 км від столиці. — Кілька днів зачинені магазини, нема інтернету, телефон працює з перебоями.
У Лівії живуть три тисячі українців. Більшість зайняті у медустановах.
Кілька днів лівійці не виходять із домівок без зброї. Мають при собі кухонні ножі, рушниці, у кишені напихають каміння. За ніч до лікарень привозять десятки поранених.
На вулицях бачили найманців, яких влада запросила навести лад. Припускають, що ті з Чаду і Судану. Ходять зі старовинними шаблями та пляшками із запалювальною сумішшю. Над містом літають військові вертольоти, вулицями їздять танки. А по національному телебаченню показують кадри мирної демонстрації у столиці й безлюдні вулиці Бенгазі.
У понеділок із телезверненням виступив син лідера Лівії. 39-річний Саїф аль-Іслам Каддафі заявив, що іноземні засоби масової інформації все перебільшують. Жертв набагато менше — десь 80.
— На вулиці вийшли алкоголіки й бандити, — каже про учасників мітингів. — Це неправда, що режим ось-ось буде повалено. Лівія — не Туніс і не Єгипет. Військові стріляють по людях, бо ті не навчилися нормально поводитися під час мітингів. Армія і поліція припустилися помилок. Вони не були добре підготовлені до заворушень. Якщо протести триватимуть, можна забути про реформи й демократію. Почнеться громадянська війна.
68-річний Муаммар Каддафі керує Лівією понад 40 років. Його охороняють 40 амазонок. Володіють бойовими мистецтвами й вогнепальною зброєю. Зараз невідомо, де Каддафі та його охоронниці. Західні ЗМІ повідомляють, що він утік до Венесуели. Син це заперечує.
У Лівії живуть 6,5 млн людей. 30% — безробітні. Тисячі жителів за межею бідності. Це одна з найбільших за площею африканських держав.
Коментарі
11